Трампова Америка узела „кинеску принцезу“ за таоца, али на томе може добити само прву рунду

ЗАМЕНИЦА ГЕНЕРАЛНОГ ДИРЕКТОРА ГИГАНТА HUAWEI МЕНГ ВАНЏОУ НА ЗАХТЕВ САД УХАПШЕНА У ВАНКУВЕРУ

* Менг је кћерка оснивача кинеског високотехнолошког гиганта, па ће као жртва помоћи Си Ђинпингу да консолидује нацију

* Вашингтон тврди да је Huawei користио једну своју незваничну филијалу да приступи иранском тржишту чиме је прекршио америчке санкције, а Менг за то може бити осуђена до 30 година затвора

* У Вашингтону раде на томе да Русију врате у 90-те, а Кину у време када је била „производни погон Америке“ у којем се радило за дневну порцију пиринча. Без претензија  на технолошко лидерство

_________________________________________________________________________________

          ЗАМЕНИЦА генералног директора и финансијска директорка кинеског телекомуникационог гиганта Huawei - Менг Ванџоу – прво је ухапшена у суботу у Канади на захтев САД, а сада већ у САД и оптужена  за „превару“.

          Менг је изашла пред судију у Ванкуверу на саслушање за условно пуштање на слободу.

         Тужиоци канадске владе рекли су да се оптужбе против ње везују за то што је Huawei користио једну своју незваничну филијалу да приступи иранском тржишту чиме су прекршене америчке санкције.

         Тужилац је рекао и да је Менг дала уверавања банкама да су Huawei  и Skucom одвојене компаније али да САД тврде супротно.

         Тужилац се зато успротивио њеном пуштању на условну слободу јер сматра да постоји ризик да ће побећи јер јој, према оптужбама у САД, прети 30 година затвора.

         Менг је кћерка оснивача Huawei.

         Кинеске власти су оштро протестовале због хапшења тврдећи да Менг није прекршила закон.

         Међутим, америчка политичка и медијска елита је – одушевљена. Неки у Трамповој администрацији су чак уверени да она може бити „полуга за притисак на Пекинг у трговинским преговорима“.

         Хапшење Менг је – независно од свега – догађај без преседана. Она није просто кћерка кинеског милијардера оснивача Huawei који је симбол кинеске високотехнолошке индустрије.       

         Она је ухапшена у јеку сурове борбе коју против Huawei воде тајне службе Запада и антикинески оријентисани политичари у неколико земаља.

         Примера ради, недавно је британска компанија British Telecom одустала од коришћења опреме Huawei, а у САД, Аустралији и Новом Зеланду за њу су уведена ограничења, односно забрана учешћа у државним поруџбинама и великим инфраструктурним пројектима.

         Менг је, у неку руку, узета за таоца. Кршење антииранских санкција само је изговор.

         Пекинг је у незгодној ситуацији: мора да штити свог држављанина, а нема поуздане полуге утицања на САД и Канаду. Било би глупо да узвратни симетрично – да ухапси неког важног Американца – јер му даље заоштравање не одговара.

         Хапшење „кинеске принцезе“ тренутно изгледа као америчка победа, али ће постати катализатор радикализације унутрашње и спољне позиције Кине.

         Менг је идеална жртва. Канада је за Кинезе нешто попут Кипра за Русе. Они у тој земљи купују некретнине, настањују се и перу новац. Сликовито речено:  многи Кинези зарађују у Шангају, а троше у Ванкуверу.

         Зато је хапшење „принцезе“ идеали поклон Си Ђинпингу којем је потребна консолидација друштва пред опасношћу споља. А опасност није мала.

         У Вашингтону раде на томе да Русију врате у 90-те, а Кину у време када је била „производни погон Америке“ у којем се радило за дневну порцију пиринча. Без претензија  на технолошко лидерство.

         Није случајно што је Трампов овлашћени преговарач за Кину  Роберт Лајтхајзер затражио од пекинга да се одрекне програма Made in China-2025 који предвиђа масовну замену увозних производа домаћим.

         Узимање „кинеске принцезе“ за таоца додатно кину окреће према Русији.

         Трамп је добио само прву рунду.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари