Путин учесницима форума у Давосу: Санкције воде једностраној употреби силе

НАГЛАСИО ДА СУ РУСИЈА И ЕВРОПА ИСТА ЦИВИЛИЗАЦИЈА, АЛИ И ДА ЈЕ ЗА ЉУБАВ ПОТРЕБНО ДВОЈЕ

* „Надам се да је данас немогућ глобални конфликт попут Другог светског рата. Жарко желим да је тако јер би такав рат био крај наше цивилизације. Међутим, ситуација се може развијати непредвидљиво и измаћи контроли. Поготово ако се ништа не предузима да се то избегне“

*„Постоји ризик да свет остане без целих цивилизацијских и културних континената. Велика опасност долази од нестабилности економије оријентисане на `златну милијарду`. Нерешени и нарастајући унутрашњи социјално-економски проблеми подстицаће на проналажење некога на кога се може свалити кривица за све невоље, на кога се може преусмерити незадовољство својих грађана“

* „У историји нема директних паралела, али неки стручњаци - ја поштујем њихово мишљење - упоређују тренутну ситуацију са 30-им годинама прошлог века. Видимо кризу претходних модела и инструмената економског развоја, пораст социјалне раслојености како на глобалном нивоу, тако и у појединим земљама. Данас то изазива оштре поларизације, изазива раст популизма, десног и левог радикализма“

_____________________________________________________________

       ВЛАДИМИР Путин је упозорио САД и Европску унију да злоупотреба санкција повећава ризике једностране употребе војне силе.

       Учинио је то као учесник онлајн заседања форума у Давосу који ове године за централну тему има „Велико ресетовање“. Притом је упозорио да су једностране санкције „једна од највећих претњи у текућој деценији“.      

       Путин је у истом контексту критиковао употребу трговинских баријера, санкција и других ограничења од стране држава које на тај начин „покушавају да друге земље окриве за унутрашње проблеме“.

       Трећи изазов, додао је, јесте и биће даље погоршање читавог низа међународних проблема:

       „Постоји ризик да свет остане без целих цивилизацијских и културних континената. Велика опасност долази од нестабилности економије оријентисане на `златну милијарду`. Нерешени и нарастајући унутрашњи социјално-економски проблеми подстицаће на проналажење некога на кога се може свалити кривица за све невоље, на кога се може преусмерити незадовољство својих грађана. Ово већ гледамо, осећамо како све јаче кључа спољнополитичка и пропагандна реторика“.

       - Може се очекивати, наставио је руски лидер, и да природа реалних дејстава такође постане агресивнија, укључујући притисак на оне земље које се не слажу са улогом послушних контролисаних сателита, са употребом трговинских баријера, са нелегитимним санкцијама и ограничењима у финансијској, технолошкој и информативној сфер“.

       Наступ пред учесницима давоског форума закључио је упозорењем:

       „Такве игре без правила до критичних тачака повећавају ризик једностране употребе војне силе. То је опасност, употреба силе под оваквим или онаквим измишљеним изговором. Овакво стање ствари мултипликује вероватноћу појаве нових врућих тачака на планети, а то не може да не брине и светску јавност и лидере“.

       Путин  је у Давосу упоредио тренутну ситуацију у свету са 30-им годинама прошлог века:

       „Наравно, у историји нема директних паралела, али неки стручњаци - и поштујем њихово мишљење - упоређују тренутну ситуацију са 30-им годинама прошлог века. Видимо кризу претходних модела и инструмената економског развоја, пораст социјалне раслојености како на глобалном нивоу, тако и у појединим земљама. Данас то изазива оштре поларизације, изазива раст популизма, десног и левог радикализма“.

       Посебно је нагласио и упозорио:

       „Надам се да је данас немогућ глобални конфликт попут Другог светског рата. Жарко желим да је тако јер би такав рат био крај наше цивилизације. Међутим, ситуација се може развијати непредвидљиво и измаћи контроли. Поготово ако се ништа не предузима да се то избегне“.

       Русија, нагласио је Путин, жели да успостави дијалог са Европом, али љубав мора бити обострана“:

       „Знате, Русију и Европу повезују ствари апсолутно фундаменталне природе. Ми имамо заједничку културу. Заправо, ми смо једна цивилизација. Русија и Европа су апсолутно природни партнери у економији и науци. Али, односи и дијалог морају бити искрени“.

       https://www.youtube.com/watch?v=oKEqqxdutb0&feature=emb_logo

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари