Кремљ: Американци се, као да је време Дивљег запада, хватају за револвер да би командовали другима

МОСКВА И БЕРЛИН ОДРЕАГОВАЛИ НА ПРЕТЊУ САНКЦИЈАМА УЧЕСНИЦИМА У ГРАДЊИ СЕВЕРНОГ ТОКА-2

* Вашингтон прети ударом и на европске произвођаче аутомобила и на авио-концерн Airbus који је главни конкурент „Боинга“. Још тражи да ЕУ отвори своје тржиште за амерички аграр и прехрамбене производе, а то европским фармерима гарантује – масовно банкротство. Али, водеће земље ЕУ се спремају да се – у свом не само економском интересу – одупру америчким геополитичким амбицијама

* Ангела Меркел је на политичком митингу у Минхену изјавила: „Ако желимо да будемо јаки, морамо много више него досад држати своју судбину у својим рукама“

________________________________________________________________________

         СТЕЈТ департман је затражио од ЕУ да се – активније него досад – супротстави градњи Северног тока-2

         Заменица помоћника државног секретара за енергетику, Сандра Оудкирк, објаснила је да у Вашингтону сматрају да ће тај гасовод негативно утицати на енергетску безбедност Европе и ситуацију у Украјини.

         На ово су – према очекивањима – одреаговале Русија и немачка, главне земље учеснице у том пројекту.

         Портпарол Кремља Дмитриј песков изјавио је да се САД  поводом Северног тока-2 понашају „као у време свог Дивљег запада“:

         - Уместо поштене конкуренције, Американци се хватају за револвер и узвикују: `Не!  Ви Европљани ћете куповати наш природни гас! Баш нас брига што је он најмање 30 одсто скупљи од руског!`. Ствар је у томе што је Северни ток-2 озбиљан конкурент америчком гасу.

         Немачко Министарство економије и енергетике било је суздржаније, али не показује намеру да устукне пред притиском САД.:

         - Примили смо к знању саопштење Стејт департмана, али га нећемо коментарисати. Немачка принципијелно одбације све екстериторијалне санкције.

         Администрација Доналда Трампа прети ЕУ санкцијама уз образложење да ЕУ смета америчкој спољној политици

         Односи Вашингтона и Брисела нису последњих година нимало ружичасти, а САД (без помпе, додуше) прете компанијама и институцијама ЕУ умешаним у пројекат Северни ток-2 ускраћивањем доступа америчком финансијском систему.

         Запад се досад држао древне римске максиме – подели и посвађај па владај, а Трамп  уједињује све против Америке.

         Овога су свесни и у САД. Тамошња новинска агенција Bloomberg објавила је:

         „Чак и ако Трамп изгуби на изборима 2020-те, немачки званичници зазиру да деценијско трансатлантско пријатељство може бити заувек изгубљено. Немачка је већ почела да прави нове алијансе који ће штитити њене интересе тамо где то САД више не чине. А не што од тога већ није по вољни Вашингтона“.

         Меркелова је на политичком митингу у Минхену већ изјавила:

         „Ако желимо да будемо јаки, морамо много више него досад држати своју судбину у својим рукама“.

         А клинч није само због гасовода који ће дном Балтика спојити Русију и Немачку.

         Вашингтон се спрема да уведе санкције Iпротив NSTEX  - структуре ЕУ која треба да ЕУ-бизнису омогући да и даље послује са Ираном без страха од америчких санкција.

          The Washington Post је већ упозорио да ће сваки удар на неку од компанија које буду пословале уз помоћ INSTEX одмах доводити до сукоба САД са осовином Берлин-Лондон-Париз. исти лист указује да ЕУ са том структуром угрожава доминацију долара и могућности свих наредних америчких администрација да се против других земаља служе санкцијама.

         Наредни дани ће показати: за који ниво конфликта су спремне водеће земље ЕУ са Вашингтоном.

         У случају Северног тока-2, САД  покушавају да диктирају ЕУ који гас сме, а који не сме куповати. Исти је случај са Ираном, само што се диктат тиче (иранске) нафте.

         Вашингтон прети ударом на европске произвођаче аутомобила  и на авио-концерн Airbus који је главни конкурент „Боинга“. Још тражи да ЕУ отвори своје тржиште за амерички аграр и прехрамбене производе, а то европским фармерима гарантује – масовно банкротство.

         Водеће земље ЕУ се, заправо, спремају да се – у свом не само економском интересу –одупру америчким геополитичким амбицијама.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари