Јоанидис: Ако карантини по свету потрају дуго – у животној опасности ће бити милијарде људи

ТРАМП ОБЈАВИО ДА НЕЋЕ ЦЕЛЕ СЈЕДИЊЕНЕ ДРЖАВРЕ ПРОГЛАСИТИ ЗА КАРАНТИН

* Трампа није поколебало ни писмо гувернера Калифорније Гевина Њусома, са упозорењем да се у тој америчкој држави може заразити више од 25,5 милиона људи јер се у неким њеним деловима број инфицираних дуплира свака четири дана

* Професор медицине Џон ЈОАНИДИС са Стенфордског универзитета, указује: Кад не бисмо уопште били свесни да корона постоји и да нема тестирања на тај вирус – број смрти од `болести сличних грипу` не би нам у овој години био нимало необичан. Можда бисмо приметили да је ситуација са грипом ове године нешто мало гора од просечне. О томе би се по (америчким) медијима писало мање него о мечу између двеју најлошијих екипа НБА

* Јоанидис наглашава да није присталица `песимистичких сценарија` поводом короне, затоуказује да би и у случају да се короном зарази 60 одсто планете, а смртност буде на нивоу 1 одсто, умрло 40 милиона људи, колико је 1918 умрло од `шпанског грипа`. Са битном разликом: сада умиру углавном стари, а тада је међу жртвама било и много младих људи

_______________________________________________________________________

        ДОНАЛД Трамп је објавио да Сједињеним Државама у борби против коронавируса новог типа није потребан карантин на нивоу целе земље.

        „Карантине у суштини већ имамо у Калифорнији и Њујорку који су наша жаришта епидемије. Наш Средњи Запад нема проблеме са тим вирусом. У  контакту сам са гувернерима, али не верујем да ћу икада сматрати да је неопходно претварање САД у карантин“.

        У САД је тренутно 16.609 лица заражено (преко 7.000 у Њујорку), број умрлих достигао је 225, а оних који су оздравили – 125.                        

        Трампа није поколебало ни писмо гувернера Калифорније Гевина Њусома, са упозорењем да се у тој америчкој држави може заразити више од 25,5 милиона људи јер се у неким њеним деловима број инфицираних дуплира свака четири дана.

        Њусом је од шефа државе затражио да калифорнији стави на располагање брод-болницу Ратне морнарице САД.

        Званични Вашингтон поводом епидемије покушава да дели ударце и лекције целим другим државама.

        Мајк Помпео је, на пример, оптужио Русију, Кину и Иран да поводом коронавируса шире дезинформације које су наводно срачунате на дискредитовање онога што САД чине на сузбијању епидемије.

        Сличних оптужбе на рачун Москве има и из Брисела, али је Министарство иностраних послова РФ оценило да је то аморално и позвало врх ЕУ своје проблеме у борби против епидемије не покушава да сакрије иза русофобских упирања прстом у тобожњу „руску опасност“.

        Трамп за своје резерве према карантинима има, иначе, подршку унутар земље.

        Професор медицине Џон Јоанидис са Стенфордског универзитета, упозорио је да „мере изолације“, за којима су посегнуле многе земље, могу бити опасне.

        Поред осталог и зато што у ближој перспективи здравство карантин-земаља може за дуже време бити преоптерећено другим обољењима.

        По његовој процени, затварање школа и вртића снизиће имунитет деце у таквим земљама. А то ће отворити врата вирусима и разним обољењима.

        Јоанидис сматра да дужи карантини воде финансијским кризама, немирима, ратовима и разарању социјалне структуре друштава.

        Он статистику о коронавирусу и смртности од њега сматра у целини некоректном и упозорава да тренутно ни једна земља у свету није у стању да обезбеди обухватно тестирање инфицираних.

        Јоанидис наводи да је једино потпуно тестирање обављено на туристичком броду Diamond Princess на којем је смртност – иако су на броду у већини били стари и старији људи – била само 1 0дсто.

        Ослањајући се на резултате тог тестирања, Јоаннидис прогнозира да ће смртност од короне у САД бити око 0,125 одсто.

        Он и ту рачуницу сматра недовољно поузданом и процењује да би – при смртности од 0,3 одсто, а под претпоставком да се у САД зарази 1 одсто становништва – односно око 3,3 милиона људи, укупно умрло око 10.000.

Џон Јоанидис

        Јоанидис у том контексту наглашава: „Та бројка изгледа огроном, али би изгледала друкчије кад била упоређена са бројем умрлих од разних типова грипа. Уверен сам: кад не бисмо уопште били свесни да корона постоји и да нема тестирања на тај вирус – број смрти од `болести сличних грипу` не би нам у овој години био нимало необичан“.

        Јоанидис чак додаје: „Можда бисмо приметили да је ситуација са грипом ове године нешто мало гора од просечне. О томе би се по (америчким) медијима писало мање него о мечу између двеју најлошијих екипа НБА“.

        Јоанидис наглашава да није присталица `песимистичких сценарија` поводом короне, али указује да би и у случају да се короном зарази 60 одсто планете, а смртност буде на нивоу 1 одсто, умрло 40 милиона људи, колико је 1918 умрло од `шпанског грипа`. Са битном разликом: сада умиру углавном стари, а тада је међу жртвама било и много младих људи.

        Јоанидис закључује овако:

        „Ако карантини потрају још месецима, а поготово – годинама, и краткорочне и дугорочне последице могу бити апсолутно неизвесне. У питање могу доћи милијарде а не милиони живота“.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари