Европски парламент признао америчку марионету у Венецуели, из Рима глас – против Гуаида

А ИСТОВРЕМЕНО СЕ ИШЧУЂАВАЈУ И ЖАЛЕ ШТО НА СВЕ СТРАНЕ БУЈА ЕВРОСКЕПТИЦИЗАМ

Самозванац Хуан Гуаидо

* Заменик шефа италијанске диплоатије Манлио ди СТЕФАНО: „Не признајемо Гуаида зато што смо апсолутно против тога да нека земља или група трећих одређује унутрашњу политику било које земље. То је принцип немешања који признају и Уједињене нације“

* Министар спољних послова Италије дан раније тражио ванредне изборе у Венецуели под контролом „међународних посмстрача“

______________________________________________________________________________

         ЕВРОПАРЛАМЕНТ је – очекивано – изгласао резолуцију којом је објавио да самозванца Хуана Гуаида признаје за вд председника Венецуеле.

         Довољно је било да Вашингтон призна своју марионету па да америчке либералне пудлице подигну дисциплиновано предње шапе. А после се ишчуђавају што евроскептицизам буја.

         Резолуцију је подржало 439 европосланика, а против су гласала 104. А њоме се, поред остало, позивају све земље чланице ЕУ  да признају самозванца.

         Резолуције ЕП нису обавезујуће, али је индикативно да се овом тражи од федерике Могерини да иницира формирање `међународне контактне групе за Венецуелу` у коју би ушли представници земаља Латинске и Цантралне Америке и „кључни међународни играчи“.

         У Букурешту ће се састати министри спољних послова земаља ЕУ који ће имати задатак да се договоре о заједничкјој позицији поводом „венецуеланске кризе“.

         Италија је, међутим, већ саопштила да не признаје Гуаида за вд председника Венецуеле.

         Заменик шефа њене диплоатије – Манлио ди Стефано – објаснио је да је тај став принципијелне прироре јер је Рим против мешања у унутрашње ствари других држава.

         Ди Стефано је био више него јасан и категоричан у име свог државног врха:

         „Италија не признаје Гуаида зато што је апсолутно против тога да нека земља или група трећих одређује унутрашњу политику било које земље. То је принцип немешања који признају и Уједињене нације“.

         Посебно је нагласио да његова влада сматра да је сада најважније  спречити избијање рата у Венецуели. И упозорио да је страно мешање уништило Либију:

         „Не сме се поновити грешка направљена у Либији. Уосталом, сви признају да је то била грешка. Мора се избећи да се то догоди и у Венецуели“.

         Ди Стефано је понудио да Италија посредује између Николаса мадура, законитог председника Венецуеле, и представника опозиције његовој власти.

         Ди Стефано у Влади Италије представља Покрет „Пет звездица“.

         Неколико сати раније је његов колега – Ђуљелмо Пики – изјавио да предедниковање мадура сматра завршеним и да су потребни ванредни избори под контролом међународних посматрача.

         Дан раније је са истим ставом наступио и шеф италијанске дипломатије Енцо Моаверо Миланези.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари