Поново писали Могерини они који не воле мултиетничку Србију са много Албанаца, а воле „Косово“ са мало Срба

ФОРМАЛНО СУ ТО ДВА ОДВОЈЕНА „ХОРА“, АЛИ „ПЕВАЈУ“ ИСТО И ВРЛО УИГРАНО

* "Све чешћи наговештаји могућности прекрајања граница шаљу врло опасну поруку, како грађанима Србије и Косова, тако и целом региону, да постоји реална могућност легитимисања опасног принципа етничког власништва над територијом – принципа који је овај регион у неколико наврата гурнуо у крваве сукобе

* ФАКТИ: Оба дела „хора“ нису правила проблем од промене граница Србије. Чак ни у име мултиетничности коју сада потежу као кључни аргумент. А да су уоле доследни – потезали би јер би Србија са „Косовом“ била још мултиетничнија. Узгред: и кад би се сви Срби са КиМ наши у Србији без КиМ – она би и даље стала мултиетничка. Фактички у истој мери као што је тренутно. Само, потписнике писма Могерини то не интересује. Нису јој они због тога ни писали! Уосталом, да се истински боре за људска права, борили би се и за право прогнаних Срба да се врате на КиМ. Да буде колико-толико мултиетничко!

_______________________________________________________________________________

         ОРГАНИЗАЦИЈЕ цивилног друштва из Србије и са Косова данас су поново упутиле отворено писмо високој представници ЕУ Федерики Могерини у којем је позивају да се недвосмислено изјасни против поделе Косова или размене територија између Косова и Србије на етничком принципу јер, како су указали, тај принцип је у више наврата гурнуо регион у крваве сукобе.

         "Све чешћи наговештаји могућности прекрајања граница шаљу врло опасну поруку, како грађанима Србије и Косова, тако и целом региону, да постоји реална могућност легитимисања опасног принципа етничког власништва над територијом – принципа који је овај регион у неколико наврата гурнуо у крваве сукобе", навеле су организације цивилног друштва у отвореном писму.

         Организације су у писму оцениле да би етничка подела неминовно произвела ланчану реакцију и у другим балканским државама што би довело до бројних захтева за промену граница на Балкану и отворило врата новим сукобима.

         "Такође, Србима и Албанцима који живе на 'погрешној страни', овим би се послала порука да треба да се преселе у 'своју' етничку државу што би могло да доведе до још једног егзодуса становништва на Балкану", наводи се у писму.

         Додаје се да је у региону Балкана неопходно успоставити трајни мир и прихватити интеркултуралност и мултиетничност као неопходни предуслов развоја и европских интеграција.

         "Етнички чисте државе, превазиђени модел из 19. века, не смеју бити циљеви ничије политике нити смеју бити толерисани и подржани од представника међународне заједнице", наводи се у писму.

         Додаје се да је свака држава која почива на дискриминацији и подели грађана по било којој основи унапред осуђена на пропаст, а друштво које се развија на вредностима супротним поштовању основних људских права осуђено је на национализам, изолацију и бесперспективност.

         "Све више младих људи већ напушта наше државе, а територије за које се националне и политичке елите данас грчевито боре остаће без покретачких демократских снага", пише у писму.

         Организације цивилног друштва су позвале међународно заједницу, али пре свега власти у Србији и на Косову, да се током преговора посвете стварању најбољих могућих услова за живот свих становника Косова, обезбеђивању претпоставки да се злочини из прошлости више никад не понове и стварању услова за развој правних и демократских система власти на Косову и у Србији.

         Отворено писмо су потписали: Хелсиншки одбор за лјудска права у Србији, Центар за практичну политику, Грађанске иницијативе, Комитет правника за људкса права (YUCOM), Београдски центар за људска права, Фонд за хуманитарно право, Иницијатива младих за људска права, Санџачки одбор за људска права, Културни центар Damad, Urban In, Aкадемска иницијатива  Forum 10, Центар за нове медије Liber, Центар модерних вештина, Дијалог Ваљево, Генератор Врање, Удружење жена Пешчаник, УГ за здраву општину Стара Пазоива, Центар за људска права Ниш и Центар за културну деконтаминацију.

         Писмо су потписали и Integra Приштина, Syri и Visionit, Youth Initiative for Human Rights – Kosovo, GAIA Kosovo, NVO Aktiv, Let's Do It Peja, CRDP, STIKK, IKS, Kosovo Association Ћопин, Lumbardhi Foundation, Centre for Social Groups Development– CSGD, CDF, Trentino con il Kosovo, Kosovo Women’s Network, Kosova Democratic Institute, X40-bunarfest, Numismatic association “Demastion”, Disability Development Centre.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари