Амбасада САД није се усудила да подржи Изетбеговићеву „републику БиХ“

ОБЈАВИЛА ДА ЈЕ БиХ ЈЕДИНСТВЕНА ДРЖАВА, АЛИ СА ДВА ЕНТИТЕТА И ТРИ КОНСТИТУТИВНА НАРОДА

* Указала је да Дејтонски споразум није предвидео право ентитета на отцепљење

* ФАКТИ:  Не треба сумњати да је Бакир Изетбеговић са својом декларацијом иступио уз одобрење Вашингтона (преко америчке амбасаде у Сарајеву). Можда је у њој све било и „скувано“. Сувише је мали Алијин мали да такву игру заигра на своју руку. Утолико је ово саопштење за амбасадора САД Ерика Нелсона лизање онога што се на његову иницијативу или са његовим потписом муслиманима-вазалима сугерисало или чак наметнуло

______________________________________________________________________

        АМЕРИЧКА Амбасада у Сарајеву изразила је забринутост због „одређених политичких ставова који не помажу и изазивају поделе, а представљене су у недавној декларацији СДА“.

        Амбасада у поруци објављеној на Твитеру истиче да ова врста реторике не решава свакодневне проблеме грађана БиХ, већ даље подстиче постојеће политичке тензије.

        "Став САД је познат и остаје непромењен. У потпуности подржавамо БиХ, њен територијални интегритет и основну структуру као јединствену, суверену државу са два ентитета и три конститутивна народа", наводи се у поруци.

        У поруци се напомиње да реторика, која изазива поделе, успорава напредак БиХ ка евроатлантским интеграцијама и чланству у ЕУ, нарушава стабилност и плаши инвеститоре чиме се уништава могућност доброг запослења и убрзава одлазак држављана БиХ.

        У поруци се подсећа да је територијални интегритет и суверенитет гарантован Дејтонским мировним споразумом, а да се у споразуму нити у Уставу БиХ не нуди право на отцепљење ниједном од ентитета.

        Постојање сваког ентитета у потпуности зависи од постојања БиХ.

        У поруци се додаје да свака промена унутрашње организације БиХ мора бити усвојена у складу са унапред одређеним процедурама у Уставу за шта је потребна шира подршка унутар политичког спектра БиХ, укључујући све конститутивне народе.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари