Русија почиње да ради на „космичком бомбардеру“ који ће носити и нуклеарно оружје

КАРАКАЈЕВ: ВЕЋ СМО ТЕСТИРАЛИ МОТОР КОЈИ ЋЕ МОЋИ ДА РАДИ И У АТМОСФЕРИ И У КОСМОСУ

  • Предавач на Војној академији Ракетних стратешких снага потпуковник Алексеј СОЛОДОВЊИКОВ: Надам се да ћемо први модел авиона почети да правимо 2018-те. Можда је ово преоптимистично, али до 2020. летелица мора да буде спремна за тестирања

        РУСКА војна наука и конструктори почели су да раде на нацоналном хиперсоничном стратешком бомбардеру који ће нуклеарне ударе наносити - из космоса.

        Ово је открио предавач на Војној академији Ракетних стратешких снага потпуковник Алексеј Солодовњиков:

        „Замисао је у овоме: ти авиони ће узлетати са класичних аеродрома, патролирати ваздушним простором, а по команди одлазити и у космос и одатле наносити ударе и нуклеарним оружјем, па се враћати на своје аеродроме. То ће, дакле, бити стратешки авион“.

        Московска агенција РИА Новости наводи да је Солодовњиков конструисао мотор за такве авионе. И преноси његове процену да ће такви стратешки авиони у току једног или највише два сата, захваљујући и уласку у космос, достизати било коју тачку на Земљи:

        „У све ће бити укључен Централни аеродинамички институт. Мислим да ће стартна маса авиона бити 20-25 тона. То је неопходно да би могао да буде ударни. Међутим, прво ћемо се позабавити „нијансама“ које се тичу карактеристика авиона. За то ће нам бити потребна једна година. Тек тада можемо да кренемо у завршну фазу са мотором. Надам се да ћемо први модел авиона почети да правимо 2018-те. Можда је ово преоптимистично, али до 2020. летелица мора да буде спремна за тестирања.“

        Солодовњиков посебно наглашава да ће мотор космичког бомбардера бити такав да може да функционише и у земљиној атмосфери и у космосу:

        „Русија такве моторе тренутно нема у употреби. Јер, то ће бити мотор који ће истовремено имати карактеристике и авионског и ракетног.“

        Командант руских Ракетних стратешких снага - генерал Сергеј Каракајев - открио је да је у Војној академији „Петар Велики“ већ тестиран комбиновани мотор који ће авионима омогућавати да лете и у блиски космос.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари