Американци имају 29 бродова са пресретачима ракета

РУСИЈА СТАВИЛА ДО ЗНАЊА САД ДА И ЊИХОВ ПОМОРСКИ СЕГМЕНТ ПРО ДОЖИВЉАВА КАО ПРЕТЊУ

  • Априла 2013. америчка ратна мотнарица је имала 29 бродова опремљених противракетним системима „Иџис“ и ракетама-пресретачима различитих модификација, укључујући и пет крстарица класе „Тикондегора“  и 24 разарача класе „Ерли Берк“ 
  • До 2022. године, ратна морнарица САД бројаће 43 крстарице и разарача ове класе. Убудуће ће их бити још више
  • Програм америчке ратне морнарице за дугорочну бродоградњу - за наредних 30 година (2011. - 2041.) -предвиђа постављање система „Иџис“ на 84 ратна брода: на 22 крстарице и на практично све (62) разараче  

        РУСИЈА више не критикује само амерички копнени антиракетни штит.

        Ставила је до знања Вашингтону и Пентагону да је за њу пролематичан и план за „Етапни адаптивни приступ развоју ЕвроПРО“.

        Тај план предвиђа јачање поморског сегмента система ПРО, који ће у перспективи постати основна компонента глобалног система ПРО САД.

        Консултант директора Руског института за стратешка истраживања (РИСИ), члан стручног савета међуресорне радне групе администрације председника РФ за сарадњу са НАТО у сфери ПРО, Владимир Козин оценио је:  

        „Америчко војно-политичко руководство сматра да размештањем противракетног система у Светском океану оружане снаге САД стичу војно-стратешку предност. Зато му је то важно."

        У Козиновој монографији „Еволуција противракетне одбране САД и позиција Русије“, која је недавно изашла из штампе, указује се да поморски противракетни системи „могу да се ангажују приликом извршавања задатака „благовременог размештања“ јер могу у прилично кратком року да се преместе у зоне сукоба и напетости или да се превентивно сместе у таквим регионима, ако се предвиди могућност настанка сукоба“.   

        Према подацима истраживачке службе Конгреса САД, до априла 2013. америчка ратна морнарица је имала на располагању укупно 29 бродова, опремљених противракетним системима „Иџис“ и ракетама-пресретачима различитих модификација, укључујући и пет крстарица класе „Тикондегора“ (први брод ове серије има број CG-47)  и 24 разарача класе „Ерли Берк“ (први брод ове серије има број DDG-51).  

        У овој групи је и 13 бродова који припадају базама ратне морнарице на атлантској обали Америке и 16 бродова који припадају ратним базама Тихог океана (поређења ради - 2012. године овај однос је био 11:18), наглашава се у Козиновој монографији.  

        Укупно, до 2022. године, односно до коначног рока за реализацију „Етапног адаптивног приступа развоју ЕвроПРО“, ратна морнарица САД бројаће 43 крстарице и разарача ове класе. Убудуће ће их бити још више. Програм америчке ратне морнарице за дугорочну бродоградњу - за наредних 30 година (2011. - 2041.) предвиђа постављање система „Иџис“ на 84 ратна брода: на 22 крстарице и на практично све (62) разараче.   

        Мултифункционални систем „Иџис“  је створен за пресретање балистичких ракета након иницијалне фазе лета а пре уласка у атмосферу.

        Његову информационо-извиђачку основу чини бродски радар AN/SPY-1, који омогућава истовремено праћење 100 циљева, командно-навигациони систем за гађање, као и ракете-пресретаче SM-2 или SM-3. Лансирање ракета-пресретача се врши помоћу универзалних инсталација за вертикално лансирање Мк-41, које се налазе под главном палубом крстарица класе „Тикондегора“ и разарача класе „Ерли Берк“.   

        Према мишљењу стручњака, ови бродови би потенцијално могли имати у наоружању велики број ракета-пресретача  SM-2 и SM-3. На свакој таквој крстарици постоје по 122 универзалне „ћелијае“ за вертикално лансирање ракета различитих класа, а на сваком разарачу - по 90-96 таквих инсталација за лансирање (у зависности од модификације брода).  

        Превела Марија Петрова

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари