Вулкан на Камчатки почео да испушта лаву
КЉУЧЕВСКА СОПКА АКТИВНИ СТРАТОВУЛКАН ВИСИНЕ 4850 МЕТАРА
ЈЕДАН ЈЕ ОД НАЈВИШИХ АКТИВНИХ ВУЛКАНА У ЕВРОАЗИЈИ
- Најјача ерупција Кључевског вулкана догодила се 1994. године. Тада су фонтане ужарених бомби достизале висину од 2,5 километра над кратером, а пепео се ширио десетине километара у радијусу
ИЗ ВУЛКАНА Кључевска Сопка на Камчатки почела је да цури лава. Ужарена маса спустила се низ западни обронак вулкана један километар.
Вулкан избацује пепео. Иако је Кључевској Сопки додељен један од најопаснијих - наранџасти степен опасности за авијацију, вулкан, за сада, не представља опасност за становништво.
У међувремену, управа Министарства за ванредне ситуације Русије апеловала је на грађане и туристе да се уздрже од путовања у зону вулкана. Лава повлачи за собом камење.
„У зони вулкана је опасно“, саопштило је то министарство.
Онима који, ипак, желе да путују у зону Кључевског вулкана, препоручено је да то не раде сами и да се обавезно региструју код трагалачко-спасилачког одреда. Још су упозорени да приближавање лави, чија је температура већа од 1.000 степени, може да се заврши трагично. Такође, да пепео из вулкана може да изазове алергијску реакцију код људи и да доведе до гашења аутомобила, уколико доспе у његову унутрашњост.
Вулкан Кључевска Сопка је активни стратовулкан висине 4850 метара и налази на северу Камчатке. Он је један од највиших активних вулкана у Евроазији.
Најближа насељена места су села Кључи и Козиревск у Уст-Камчатском рејону и налазе се на растојању од око 45 км.
Најјача ерупција Кључевског вулкана догодила се 1994. године. Тада су фонтане ужарених бомби достизале висину од 2,5 километра над кратером, а пепео се ширио у радијусу који се мерио десетинама километара. После тога, било је још неколико ерупција, а вулкан је последњи пут био активан 2012. године.