Руски студенти светски шампиони у програмирању
ЕКИПА САНКТПЕТЕРБУРШКОГ УНИВЕРЗИТЕТА ЗА ИНФОРМАЦИОНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ, МЕХАНИКУ И ОПТИКУ ТРИ ЗАДАТКА РЕШИЛА ПРЕ СВИХ
- Учесници светског првенства 2013. имали су да реше 11 задатака за пет сати. Тематика је била широка - од управљања ваздушним кретањем до организације еколошки чисте производње
СТУДЕНТИ Санктпетербуршког универзитета за информационе технологије, механику и оптику победили су на светском првенству у програмирању.
Ово је већ пети пут да су руски студенти победници и апсолутни шампиони светског првенства. Ипак, ова победа им је посебно драга, јер је шампионат одржан на домаћем терену, у њиховом Санкт Петербургу.
Према општем мишљењу учесника, конкуренција је била јача него икад. Капитен победничке екипе Јевгењиј Капун је изнео своје утиске: „Плашили смо се екипа из источне Азије. На пример, предност кинеских екипа је у томе што не учествују у предтакмичењу, па се њихов ниво може проценити тек у финалу. Кинези увек имају добар наступ, никад не знаш шта да очекујеш од њих“.
Стручњаци тврде да су кинеске екипе много напредовале последњих година. Поред Руса и Јапанаца, златне медаље на овом шампионату освојили су студенти Шангајског универзитета за везу и Националног универзитета Тајвана.
Учесници светског првенства 2013. имали су да реше 11 задатака за пет сати. Тематика је била широка - од управљања ваздушним кретањем до организације еколошки чисте производње.
У свакој екипи било је по троје људи, а само један рачунар.
Репрезентација Санктпетербуршког универзитета за информационе технологије, механику и оптику дала је тачне одговоре на десет питања, а три је решила пре конкурената.
„За решавање било ког задатка треба наћи тачан одговор, али и правилно га формулисати - истиче Капун. Добро је то што се задаци одмах проверавају, па, у случају грешке, постоји могућност да се она исправи. Али, свака грешка представља изгубљено време и вуче за собом губитак поена. Пракса је показала да ко греши - не може да победи“.
Неизвесност у финалу трајала је до последњег минута. Петербуршки студенти стигли су први на циљ и сад ће главни Пехар светског шампионата у програмирању 2013. заузети почасно место у универзитетском музеју.
Шампионат света у програмирању сматра се најпрестижнијим такмичењем у области информационих технологија. То је својеврсни „полигон за тестирање“ младих талената.
Оне који успешно прођу овај тест, раширених руку ће дочекати у било којој великој компјутерској компанији.
Примамљиве понуде послодаваца већ су почеле да стижу на адресу чланова репрезентације Санктпетербуршког универзитета за информационе технологије, механику и оптику.
Међутим, шампиони из 2013. још увек не размишљају о каријери: прво треба завршити факултет.