Анђео чува Санкт Петербург са 122,5 метра висине
ЗАВРШЕНА РЕСТАУРАЦИЈА ПЕТРОПАВЛОВСКЕ ЦАРСКЕ САБОРНЕ ЦРКВЕ УОЧИ 280-ГОДИШЊИЦЕ ЊЕНЕ ИЗГРАДЊЕ
У ПЕТАК, 12. јула 2013. године, на празник Светих апостола Петра и Павла навршава се 280 година од освештања Петропавловске Царске саборне цркве у Санкт Петербургу.
Сајт „Рatriarchia.ru” објавио је да су радови на рестаурацији цркве завршени пред овај значајан датум. Скинуте су грађевинске скеле које су више од пола године заклањале један од најзначајнијих споменика архитектуре Санкт Петербурга — саборну цркву у Петропавловској тврђави. Завршена је и рестаурација фасаде цркве.
Потпуно је рестауриран позлаћени дрвени иконостас — јединствени споменик црквене уметности из времена Петра Великог, који је у периоду 1722-1727. направио руски мајстор Иван Зарудни по нацрту италијанског неимара Доменика Трезинија.
Обновљен је и ентеријер Царских одаја, које се налазе у галерији која спаја саборну цркву и Великокњажевску гробницу. Ове просторије направљене су почетком ХХ века, у исто време кад и гробница, и служиле су за одмор чланова царске породице у дане посете саборној цркви.
У Царским одајама поставља се нова експозиција Државног музеја историје Санкт Петербурга, чије је отварање заказано за 13. јули. У оквиру експозиције биће изложене реликвије Петропавловске саборне цркве.
Поправљен је кров, урађена је хидроизолација темеља, омалтерисана је фасада. Рестауриране су и све скулптуре.
Очекује се да ће 12. јула празничну литургију у саборној цркви служити Патријарх московски и целе Русије Кирил.
Камен темељац првог дрвеног храма на Зечјем острву постављен је на дан светих апостола Петра и Павла 29. јуна (по старом календару) 1703, док је камен темељац камене саборне цркве по пројекту Д. Трезинија постављен 1712. По завршетку грађевинских радова, у јулу 1733. одржано је свечано освештање цркве.
Шпиц саборне цркве украшен је фигуром анђела са крстом и један је од симбола Санкт Петербурга. Анђео чувар налази се на висини од 122,5 метра.