Русија научно утврђује која дела је иза себе оставио Андреј Рубљов

ПОДУХВАТ У КОЈЕМ ЋЕ БИТИ КОРИШЋЕНА И ТЕРМИЧКА,

МИКРОХЕМИЈСКА И СПЕКТРАЛНА АНАЛИЗА ПИГМЕНАТА

         МИНИСТАРСТВО културе РФ организовало је проучавање заоставштине 80 радова који се приписују познатом иконописцу преподобном Андреју Рубљову.

         Циљ овог пројекта је разликовање икона које је насликао сам Рубљов од каснијих дела и сумњивих радова који му се приписују. Министарство је спремно да издвоји 600.000 рубаља на научно-истраживачки рад и ово је, до сада, најобимније истраживање.

         Радови мајстора ће бити фотографисани и обрађени у дигиталном формату, део ће бити снимљен рендген-апаратом и ултраљубичастим зрацима. Такође, биће урађено визуелно испитивање узорка, као и термичка, микрохемијска и спектрална анализа пигмената.

         Циљ овог истраживања је да утврде: уметнички стил Рубљова, његове методе  и палета боја.

         На крају ће бити одређена „референтна“ дела уметника са којима ће се упоређивати радови чији аутори нису познати.

         „Ти подаци ће, између осталог, коначно омогућити да се разлуче дела самог Рубљова од радова његовог „саиспосника“ и сарадника Данила“, кажу у министарству.

         „Ситуација је таква да говоримо да је Рубљов понос земље и да проглашавамо Годину Рубљова у Русији, а да, притом, не можемо објективно да дефинишемо његове радове“, истиче директор руског Државног националног института за рестаурацију Александар Трезвов.

         Св. Андреј родио се око 1360. године. Припадао је образованим круговима, одликовала га је ретка мудрост, о чему сведоче његова дела. Сликарство је изучио у Византији и Бугарској.

         Свети Андреј је извесно време сарађивао са Теофаном Грком и могуће је да је био његов ученик. Цео живот преподобног Андреја био је везан за два манастира: Тројице-Сергијеву лавру и Спасо-Андроников Московски манастир.

         Монашки постриг светац је примио у Спасо-Андрониковом манастиру. Око 20 година, до саме смрти, он је заједно са својим „саиспосником“ Данилом Црним водио живот иконописца и подвижника.

         Четкица светог Андреја Рубљова насликала је чувену икону Пресвете Тројице која још увек представља непревазиђени узор у иконописању.

         Свети Андреј је осликао Благовештенску саборну цркву у Московском Кремљу, иконостас и Саборну цркву Успења у Владимиру (1408.).

         Преподобни Андреј Рубљов насликао је и Владимирску икону Богородице у Саборној цркви Успења у Владимиру и  њен иконостас, а осликао је и зидове Саборне цркве Успења у Звенигороду (крај XIV - почетак XV века.), као и деисис на иконостасу саборне цркве Рођења Пресвете Богородице Сава-Сторожевског манастира.

         Осликао је такође и зидове и урадио иконостас у саборној цркви Свете Тројице у Тројице-Сергијевој лаври.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари