Руски мамути су изједначени са нафтом, природним гасом и златом
ПОТРАГУ ЗА ОСТАЦИМА МАМУТА У РФ УБУДУЋЕ МОЖЕ РЕГУЛИСАТИ СПЕЦИЈАЛНИ ФЕДЕРАЛНИ ЗАКОН
- Државној Думи поднет нацрт закона који „гробља мамута“ на руском Далеком Северу проглашава за „налазишта“ за чију експлоатацију ће бити потребна лиценца и плаћање „рудне ренте“
ПОСЛАНИК у Државној Думи из Јакутије Федот Тумусов поднео је доњем дому руског парламента нацрт закона у којем предлаже да остатци мамута прогласе - рудним благом.
Ако овакав закон буде усвојен, „гробља мамута“ на руском Далеком Северу биће проглашена за „налазишта“ и за рад на тим површинама биће потребна лиценца и плаћање „рудне ренте“.
То би, нема сумње, створило додатне главобоље компанијама које се овде баве експлоатацијом традиционалних природних богатстава - нафте, гаса, угља и злата.
Тумусов нацртом федералног закона о нарочитом природном благу Русије - фосилима мамута - предлаже увођење појма екстрактивне индустрије фосилне мамутове фауне (костију, зуба, кљова и других остатака мамута) у комерцијалне сврхе.
Предлаже да се „мамутска гробља“ прогласе за налазишта и да се за рад на њима захтева лиценца. Притом би постојало неколико врста лиценци- на пример, за ископавање мамутских остатака у научне или комерцијалне сврхе. Осим тога, предлаже се и да се лиценце издају и за „успутно сакупљање остатака мамутове фауне“.
Такву лиценца би морали да траже они који се у областима са „гробљима“ баве ископавањем традиционалних руда.
Право на експлоатацију налазишта са мамутском фауном подразумевало би плаћање рудне ренте.
Рад са фосилима мамута данас је у Русији скопчан са бирократским заврзламама. Јер, мамутова фауна спада у палеонтолошке примерке, чије је скупљање регулисано Законом о природним богатствима који тражи усаглашавање са „Руским нприродним богатствима“ и локалним властима.
За такве компаније проблем би била „Тумусова забрана“ коришћења технике приликом екстракције кљова мамута.
Остатака мамута је мало и они представљају културно благо, зато ова сфера захтева регулисање, појашњава Федот Тумусов.
Јакутија, где је концентрисано 80 одсто остатака мамутске фауне, већ је покушаавала да уведе ред у ископавања мамутских остатака.
Још 2003. је донела специјални закон и предузетницима-појединцима, племенима малобројних староседелаца Севера и правним лицима издала 46 специјалних лиценци за сакупљање на површини земље кљова мамута и других остатака мамутске фауне.
Све нађено је обавезно пролазило санитарно-ветеринарску контролу и експертизу научне у културне вредности на „Факултету за примењену екологију Севера“.
Међутим, 2007. је тужилаштво Јакутије замрзло важење републичког закона о мамутовој фауни и тренутно ова сфера се скоро уопште не регулише. Овај ресурс није унет у регистар рудних блага. Њега регулише федерални закон „О недрима“ и за сада фосили се могу скупљати само као колекционарни материјал. Обим кљова које се извозе, према речима старијег сарадника Института за палеонтологију Јевгенија Машченка, износи око 30 тона. Русија је једини извозник кљова мамута у свету. Кљове скупљају у Јакутији, на Чукотки, у Западном Сибиру и на Тајмиру. Овај бизнис у регији се процењује на 1 млн. америчких долара.
Превела Марија Петрова