Русија ће изградити 4253 километра брзих пруга и железницу до Ирана
ПРИОРИТЕТ МАГИСТРАЛИ МОСКВА-КАЗАЊ, А ГРАДИЋЕ СЕ И ПРУГА
ПРЕКО КАЗАХСТАНА И КИРГИЗИЈЕ ДО ТАЏИКИСТАНА
- Најбржи возови ће се кретати брзинама од 200 до 400 км на час, а брзи од 140 до 200 км/час, а брзим пругама ће бити повезано око 100 милиона становника Русије
- Први оперативац ОДКБ Николај Бордјужа открио да би крак пруге према Таџикистану могао да повеже Русију и са Ираном и нагласио да би тај крак - поред чисто саобраћајно-економског - имао и војно-стратешки значај
РУСИЈА има амбицију да наредних година изгради више од 4.000 километара брзих пруга на којима ће возови развијати брзине до 400 километара на сат.
Приоритет ће имати брза пруга Москва-Казањ која ће путовање од главног града до административног центра Татарстана скратити са 11,5 на 3,5 часова, изјавио је председник Руске Федерације Владимир Путин.
Путин је - на саветовању са руководством Руских државних железница и стручњацима за ту врсту саобраћаја - упозорио да је удео железнице у превозу робе и путника остао на нивоу из 80-их година 20. века. При том је указао да у развоју модерне руске железнице треба поћи од најбољег што је већ достигнуто и од туђих искустава.
„За узор треба узети наше брзе пруге Санкт Петербург-Москва, Москва-Њижњи Новгород и Санкт Петербург-Хелсинки. Те линије су већ показале велику ефикасност и потребу за њима кроз повећани број путника који расте брзим темпом“ - истакао је он.
На саветовању је генерални директор Руских железница Владимир Јакуњин оценио да ће развој брзих пруга имати комплексни економски ефекат за регионе који ће бити повезани том путном мрежом.
Руске железнице предлажу да до 2030. године изграде више од 4 хиљаде километара брзих пруга и око 7.000 километара линија за брзи саобраћај, рекао је Јакуњин.
„Предвидели смо да изградимо тачно 4253 километра брзих пруга и да пустимо у рад 6942 км линија за веће брзине што ће бити повезано у јединствену схему“ - рекао је Јакуњин.
Он је додао да ће се најбржи возови кретати брзинама од 200 до 400 км на час, а брзи од 140 до 200 км/час.
Јакуњин је истакао да пилот-пројекат треба да буде изградња магистрале Москва-Владимир-Нижњи Новгород-Казањ са даљим прикључењем региона као што су Урал и Поволжје. Тој линији могу бити прикључени и Јекатаринбург, Уфа, Перм, Чељабинск и Самара.
Други пројекат је изградња Брзе магистрале Москва-Вороњеж-Ростов на Дону-Адлер. Још један приоритетни пројекат су брзе пруге које треба да повежу Москву и Санкт Петербург.
Уколико ови пројекти буду реализовани, брзим пругама ће бити повезано око 100 милиона становника Русије.
Руски лидер је иначе - на неформалном самиту ОДКБ одржаном у главном граду Киргизије Бишкеку - водио прелиминарне преговоре и о изградњи пруге до Таџикистана преко Казахстана и Киргизије.
Први оперативац ОДКБ Николај Бордјужа открио је да би један крак те пруге могао да повеже и Русију са Ираном.
При том је нагласио: да би тај крак - поред чисто саобраћајно-економског - имао и војно-стратешки значај.