У Русији прва НВО „страни агент” пред плаћањем новчане казне
НА УДАРУ СЕ - НИМАЛО НЕОЧЕКИВАНО - НАШЛА НВО
„ЗА ЗАШТИТУ БИРАЧКИХ ПРАВА ГОЛОС“
- „Голос“ и његовог извршног директора Лилију Шибанову чека прекршајна казна од пола милиона рубаља јер је добијао новац из иностранства, а није се, иако га закон на то обавезује, регистровао као „страни агент“
МИНИСТАРСТВО правде Руске Федерације поднело је прекршајну пријаву против прве невладине организације финансиране из иностранства која одбија да се региструје као „страни агент“.
На удару су се - што није никакво посебно изненађење - нашли НВО „За заштиту бирачких права Голос“ и њен извршни директор Лилија Шибанова.
Њих чека прекршајна казна од пола милиона рубаља јер је „Голос“ - према сазнањима руског министарства - добијао новац из иностранства, а није се, иако га закон на то обавезује, регистровао као „страни агент“.
Коаутор закона о „страним агентима“ - посланик Михаил Старшинов - рекао је да се нада да ће ова казна подстаћи друге западне НВО у Русији да поштују закон о „страним агентима“.
Министарство правде РФ је објавило да „Голос“ на територији РФ страним новцем води политичку делатност, тј. игра улогу страног агента“, а није регистрован у том статусу.
„Јавне акције и манифестације које ова НВО организује ради измена Изборног закона РФ, имају за циљ да утичу на одлуке које државни органи доносе и на креирање јавног мњења“ - прецизирало је руско Министарство правде.
Ово је први случај да се против једне невладине организације у Русији подноси прекршајна пријава после доношења „закона о страним агентима“.
Крајем марта ове године у Русији су почеле масовне провере невладиних организација.
Шефица „Голоса“ Лилија Шибанова изјавила је да не зна због чега је оптужује Министарство правде, али да је спремна и за суђење.
„Ми не добијамо страна средства за „Голос“ - рекла је Шибанова.
Старшинов, међутим, наглашава: „Закон се не поштује. У чему је проблем да се „Голос“ региструје и даље ради без било каквих проблема? То не могу да схватим. Надам се да ће овај пример подстаћи друге невладине организације да поштују важеће законодавство“ - сматра Старшинов.
Старшинов је прошле недеље најавио нове амандмане на закон о страним агентима који држави треба да дају право да одузима новац од невладиних организација које се нису регистровале као страни агент. Тај новац би био преусмераван савесним невладиним организацијама.
Члан Друштвене коморе и извршни директор невладине организације Асоцијација за заштиту изборних права „Грађанска контрола“ Георгиј Фјодоров сматра да је одлука министарства правде логична.
„Закон је један за све. Ако већ такав закон постоји, онда му се свака организација мора потчињавати“ - уверен је Фјодоров.
Овај експерт је изразио жаљење што се у Русији ствара тенденција у којој „многе невладине организације које се финансирају из иностранства желе да организују „италијански штрајк“ јер су се договориле да се не региструју као „страни агенти“.
„Једна од њих је и ова асоцијација „Голос“. Мислим да се оваква саботажа мора зауставити. Због тога је одлука Министарства правде логична. Да неко покуша да нешто слично уради у Америци веома брзо би био забрањен и кажњен, а вероватно би се суочио и са кривичном пријавом“ - претпоставља Фјодоров.
„Голос“ се никада није финансирао из унутрашњих извора. Он се финансира преко одређених афилијација“ - указује Фјодоров и подсећа на изјаву Стејт департмента да ће бити пронађени „тананији начини финансирања“ руских невладиних организација након недавног пооштравања законодавства.
Факти подсећају да је крајем прошле недеље председник Русије Владимир Путин - у интервјуу једној немачкој телевизији - саопштио да више од 650 невладиних организација у Русији раде на рачун средстава из иностранства и да су, за четири месеца, након што је донешен закон о страним агентима, ове организације добиле више од 28 милијарди рубаља што је нешто мање од милијарду долара.