ПУТИН ОЛАНДУ: За Сирију је мало „флаша вина“, вероватно и „флаша вотке“
РУСКИ И ФРАНЦУСКИ ПРЕДСЕДНИК У КРЕМЉУ РАЗГОВАРАЛИ
О СИРИЈИ, ИРАНУ И САРАДЊИ ДВЕ ЗЕМЉЕ
- И Москва и Париз су за очување Сирије као државе и за преговоре са Ираном
- Русија и Француска ће током 2013. заједно лансирати шест сателита
РУСКИ лидер Владимир Путин, који се данас у Кремљу срео са француским колегом Франсоа Оландом, упозорио је и свог високог госта и Запад: да за Сирију нема простог решења. Чак је Оланду отворено - полушаљиво и симболично - рекао да се до тог решења не може доћи уз помоћ флаше вина. Чак ни таквог као што је „порто”.
Као што се и могло очекивати, Париз и Москва су се једино сложили да Сирија не сме да се распадне као држава и да је отворени дијалог једини начин за решење кризе.
„Имамо исти циљ, иако се разликујемо око начина како да га постигнемо. И даље смо на различитим позицијама, али можемо наћи заједнички пут“, рекао је Оланд на конференцији за новинаре с Путином.
„Желимо политички дијалог. Сматрамо да треба пронаћи нови облик дијалога који би укључивао све стране“, додао је француски председник.
„Што се тиче Сирије, морамо чути мишљење наших колега о неким аспектима тог замршеног проблема“, оценио је Путин. „Чини ми се да га не можемо јасно сагледати не само без боце доброг вина, него и без боце вотке“, нашалио је руски председник.
„Можда уз боцу порта“, додао је Оланд.
„Русија подржава легитимне владе, а бори се против екстремиста и терориста и у томе смо на страни Француске. Зато смо и подржали њену акцију у Малију. Али, поводом Сирије и неких других делова света - морам то да откријем - жустро смо дискутовали, чак смо се и спорили. Надам се да ће господин Председник прихватити наше мишљење, као што ћемо и ми имати слуха за мишљење наших партнера о неким аспектима тог сложеног проблема“.
Разговарало се, наравно, и о економској сарадњи две земље која је у прошлој години достигла 28-30 милијарди долара. Путин је нагласио да постоје сви услови за њено даље ширење, пре свега у аутомобилској индустрији, транспорту, фармацији и енергетици.
Руски лидер је открио да ће две земље заједно - са космодрома у француској Гвајани - током 2013. заједно лансирати шест сателита. Притом је указао да јачању пословне сарадње смета и визни режим измедју Русије и ЕУ.
Према Путиновим речима две земље сарадјују и на крупним пројектима као што су: Јужни ток, авиони Сукхои Суперјет 100 и МС-21, Олимпијске игре у Сочију 2014. и Светско фудбалско првенство у Русији 2018. године.
Оланд је захвалио домаћину на подршци коју Москва даје француској операцији у Малију. Истовремено је покренуо иницијативу да се у тој афричкој земљи успостави војна мисија за очување мира.
Француски председник је, осврћући се на преговоре „шесторке“ са Техераном о иранском атомском програму у Алма Ати, оценио да почетак преговора није довео ни до чега. Притом је нагласио: „Потребно је учинити све да Иран одустане од војног атомског програма и да одустане без постављања било каквих услова. Једино решење за ирански атомски програм су преговори, мада они досад, чак упркос економским санкцијама, нису донели ништа опипљиво“.