Апатурај: Стабилност З. Балкана још није обезбеђена, још постоје трења и изазови

ЗАМЕНИК СТОЛТЕНБЕРГОВОГ ПОМОЋНИКА: БАЛКАН ЈЕ ОДУВЕК БИО РЕГИОН О СТРАТЕШКОГ ЗНАЧАЈА

* А Џејмс АПАТУРАЈ се на Шестој београдској НАТО недељи `убио` да увери – да НАТО само жели да помогне да Западни Балкан буде стабилан. Чак је изговорио: „Ми не намећемо захтев да се бира исток или запад, Русија или НАТО, поштујемо неутралност Србије и српски став”

* ФАКТИ: Ако се изузму ратом отето Косово и Метохија, држање БиХ под протекторатом, увлачење Црне Горе у алијансу без референдума и полунасилна проемна власти у Македонији – натовци на балкану заиста ништа не намећу. Апсолутно ништа. Само дођу – ево, и овако у новембру – да беру љубичице по Србији

____________________________________________________________________________

         ЗАМЕНИК помоћника генералног секретара НАТО за политичка питања и безбедносну политику Џејмс Апатурај изјавио је данас да стабилност Западног Балкана још није обезбеђена, да постоје изазови и трења и да НАТО у том смислу жели да помогне.

         „Регион није двориште, ово је једна од соба нашег заједничког европског дома и желимо да допринесемо безбедности”, рекао је Апатурај на 6. НАТО недељи у Београду.

         Он је навео да је Западни Балкан одувек био регион од стратешког значаја, да је политички значај региона порастао последњих година, те да НАТО жели да дода додатну енергију и подстицај да би земље региона оствариле своје циљеве, какви год да су.

         „Неке земље желе да уђу у НАТО, ми то подржавамо, неке не желе. Србија је једна од њих, то поштујемо, али желимо више практичне сарадње и више политичког дијалога и разумевања и зато улажемо у то”, рекао је Апатурај. Он је истакао да НАТО не намеће ништа што би било компликација њиховим партнерима.

         „Ми не намећемо захтев да се бира исток или запад, Русија или НАТО, поштујемо неутралност Србије и српски став”, рекао је Апатурај и додао да НАТО има и друге неутралне партнере, попут Шведске и Финске. Из угла НАТО, Русија, међутим, спроводи озбиљан и стални процес дестабилизације атлантске безбедности, каже Апатурај.

         Од великих војних вежби, инвазије Украјине и анексије Крима, руских трупа у Грузији и Молдавији, тровања политичких противника, сајбер и интернет напада, те грубог нарушавања споразума о контроли наоружања, навео је Апатурај.       

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари