Запад тврди да је Иран атомска постројења сакрио под земљу

ИСТОВРЕМЕНО ОПТУЖИО ДВЕ КИНЕСКЕ КОМПАНИЈЕ ДА ТЕХЕРАНУ ИСПОРУЧУЈУ АМЕРИЧКУ РАЧУНАРСКУ И ВОЈНУ ОПРЕМУ

        ЗАПАДНЕ дипломате тврде да је Иран битно унапредио техничке услове за обогаћивање уранијума до нивоа који је потребан за производњу нуклеарног оружја. И да је наводно завршио пренос центрифуга у подземно нуклеарно постројење.

       Реч је о постројењу „Fordow“, изграђеном унутар планине како би било заштићено од ваздушних напада којима прете Израел и западне земље, где Иран наводно обогаћује уранијум на концентрацију од 20 посто, за који у Ирану тврди да им треба за употребу у медицини.

       Упркос санкцијама које су наметнуте Исламској Републици Иран, кинеска компанија „Huawei Technologies Co Ltd“ покушала је преко свог иранског партнера да прода санкцијама забрањену америчку опрему, наводно показују документи на које се позива Ројтерс и пише да је Кина постала „споредни улаз за испоруку америчке опреме Ирану“.

       Када је дознао да је реч о производима који подлежу санкцијама, ирански мобилни оператер отказао је уговор с „Хуаwеи“-јем.

       Други светски произвођач телекомуникационе опреме, „Huawei“ у неке своје системе уграђује производе америчке компаније „Andrew LLC“, пише Ројтер на основу докумената које је добио на увид.

       Сједињене Државе годинама забрањују продају америчке технологије Ирану у склопу санкција наметнутих тој земљи због њеног нуклеарног програма за који сматрају да је параван за развој нуклеарног оружја.

       Soda Gostar Persian Vista, ирански заступник „Huawei“, понудио је прошле године на продају антене „MTN Irancell 36“ које производи „Andrew LLC“. Истрага надлежног америчког тела указала је на грешку која је исправљена па су Ирану испоручени системи у који су уграђене немачке компоненте, пише Ројтерс.

       Ова агенција подсећа на случај кинеске компаније „ZTE Corp.“ која је продала или потписала продају милиона долара вредне америчке рачунарске опреме компанији „Telecommunication Co. Iran“.

       И Јужноафричка група MTN, у чијем је власништву 49 посто компаније „MTN Irancell“ у Ирану, испоручивала је америчку рачунарску опрему преко партнера у Ирану и на Блиском истоку, тврди Ројтерс.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари