Туск тражи да ЕУ створи „финансијски пакет за заустављање илегалне имиграције”

ПОЛЕМИСАО СА ЈУНКЕРОМ ПОВОДОМ ОБАВЕЗУЈУЋИХ КВОТА ПО ЗЕМЉАМА ЗА ПРИЈЕМ МИГРАНАТА

  • Привремене квоте за пријем миграната који стижу у Италију и Грчку, уведене квалификованом већином 2015, тешко су спровођене и изазвале су раздор са онима који одбијају да примају избеглице. Због тога је Европска комисија прошле недеље извела Пољску, Мађарску и Чешку пред Европски суд правде

         ПОЛИТИКА Европска уније према миграцијама била је данас повод полемике председника Европског савета Доналда Туска и председника Европске комисије Жан-Клода Јункера о могућностима за успостављање механизма обавезних квота за пријем избеглица.

         Туск који ће председавати самиту ЕУ у четвртак и петак у Бриселу, предложио је “отворену и искрену” дискусију о томе “шта се радило, а шта није радило” у одговору ЕУ на мигрантску кризу.

         Он је у поруци чланицама навео да се дебата о обавезним квотама “показала веома конфликтном” и оценио пажњу која јој је дата „непропорционалном”.

         Привремене квоте за пријем миграната који стижу у Италију и Грчку, уведене квалификованом већином 2015, тешко су спровођене и изазвале су раздор са онима који одбијају да примају избеглице. Због тога је Европска комисија прошле недеље извела Пољску, Мађарску и Чешку пред Европски суд правде.

         За убудуће, ЕК предлаже задржавање прописа о одговорности земаља пријема али са “корективним механизмом” у случају новог масовног прилива.

         „Комисија снажно одбацује изјаве да је релокација, као хитан одговор, била неефикасна. Пресељено је више од 32.000 људи, што је око 90 одсто укупног броја”, рекао је данас портпарол ЕК Маргаритис Скињас.

         Почетни циљ је предвиђао релокацију 160.000 људи према квотама за сваку земљу.

         „Нема спора, нема драме”, рекао је Скињас.

         Међутим, комесар за миграције Димитрис Аврамопулос је у уторак Тусков предлог назвао “антиевропским” и рекао да се њим крши “основни стуб европског пројекта, принцип солидарности”.

         Комисија је поновила да се решење може наћи само на европском нивоу а не путем националних иницијатива.

         Туск је у меморандуму навео да појединачне чланице не могу пронаћи решење за постављене изазове, али да су неке акције држава биле “кључне”. Ту је поменуо пример Италије, која је летос успела да смањи прилив миграната из Либије путем директног, и контроверзног, договора са либијским властима и наоружаним групама.

         Он је зато позвао на подршку и помоћ ЕУ чланицама кроз које мигрнати улазе у ЕУ и да се припреми финансијски пакет намењен “заустављању илегалне имиграције”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари