МУСТАФА: Тражићемо припајање Косову

ПОСЛЕ РУШЕЊА СПОМЕНИКА У ПРЕШЕВУ

ДОГАЂА СЕ ОНО ШТО СЕ ЈЕДИНО И МОГЛО ОЧЕКИВАТИ

Рагми Мустафа

  • Председник општине Прешево, Рагми Мустафа, поручио је Србији:  уколико дође до аутономије севера КИМ - да ће Албанци на југу Србије тражити отцепљење и припајање Косову
  • Он припаднике терористичке ОВПБМ сматра ратницима који су „дали допринос распаду система деведесетих година“ и били амнестирани
  • Расим ЉАЈИЋ: Територија на југу Србије, претежно насељена Албанцима, неће, нити може бити део Косова, јер албански представници са југа Србије немају подршку међународне заједнице за такав захтев. Албанаци са југа Србије да треба да гледају у Београд, а не у Приштину и Тирану

       ДОГАЂА се потпуно очекивано! Вероватно одавно испланирано и у Приштини и у Бриселу и у Вашингтону!

       И, нико нема право да каже да је изненађен и затечен! Поготово нико из власти у Београду!

       Председник општине Прешево, Рагми Мустафа, поручио је Србији: уколико дође до аутономије севера КИМ - да ће Албанци на југу Србије тражити отцепљење и припајање Косову.

       Мустафа је нагласио да није никаква новина да Албанци Прешева, Бујановца и Медвеђе желе припајање Косову. А при том уопште није ни помислио на било какву симетрију, то јест – да тражи аутономију за Шиптаре који живе у три поменуте општине.

       У изјави за јагодинску телевизију „Палма плус“, он је подсетио на 1992. годину и тадашње шиптарско гласање о политичкој, територијалној и културној аутономији Прешевске долине и на Платформу из 2006. године и рекао да Албанци Прешевске долине „стоје и даље иза тих докумената“.

       Према његовим речима, у последњем пасусу политичке платформе каже се да „ако дође до цепања било ког дела територије Косова, онда ће се Алабанци Прешевске долине ангажовати да буду део територије Косова“.

       Са Косовом се граничимо, имамо исту културу, говоримо исти језик, напоменуо је Мустафа у изјави емитованој касно синоћ.

       „Кад постоји тежња Србије, односно премијера Ивице Дачића да се побољша положај Срба на северу Косова и целој територији Косова, зашто и ми не бисмо тражили да се иста права и стандарди који се примењују на северу Косова, примењују и у Прешевској долини“, рекао је Мустафа.

       Србија би, сматра он, требало да прво уради за Алабанце у Прешевској долини оно што ради за Србе на северу Косова, и тако покаже званичницима Косова, Европске уније и целог света како се примењују права националних мањина.

       „Међутим, власт у Београду није заинтересована да се примене исти стандарди за националне мањине две суседне државе, да буду исти за Србе на северу Косова и Албанце у Прешевској долини“, рекао је Мустафа.

       Према његовом мишљењу, ако Србија није у стању да Албанцима у Прешевској долини пружи услове да се осећају као равноправни грађани Србије, онда они имају право да оду тамо где ће имати боље услове за живот.

       „Нама из Београда нико не долази. Председник сам општине Прешево од краја 2005. године и до сада ниједан министар, ниједан председник, ни премијер, или неки други званичник Владе Србије није посетио општину Прешево. Долазе до Врања, или у Копнену зону безбедности да посете снаге војске или Жандармерије, као да Прешево не постоји, рекао је Мустафа.

       Кад се овде постави неки симбол ентитета Алабанаца „онда из Београда подижу тензије, упућују претње, ултиматуме према својим грађанима Алабанцима, ако упоште рачунају Албанце као своје грађане“, навео је Мустафа.

       Он такође сматра да су припадници бивше терористичке ОВПБМ били ратници против снага система СР Југославије и Црне Горе, да су „дали допринос распаду система деведесетих година“ и да су амнестирани.

       Мустафа је међунационалне односе Срба и Албанаца у Прешеву оценио као добре и напоменуо да „нису били пољуљани ни за време оружаних сукоба деведесетих а ни сукоба у Прешевској долини 2000. и 2001. године“.

       Ми овде живимо заједно, закључио је Мустафа.

       Министар унутрашње и спољне трговине Расим Љајић изјавио је да територија на југу Србије, претежно насељена Албанцима, неће, нити може бити део Косова, јер албански представници са југа Србије немају подршку међународне заједнице за такав захтев.

       Министар Љајић је поручио представницима Албанаца са југа Србије да „треба да гледају у Београд, а не у Приштину и Тирану”.

„Једино добро политичко решење за југ Србије јесте да се схвати да то мора и биће део Србије, да нема никаквих идеја које могу бити остварене, а да то подразумева промену граница”, рекао је Љајић у изјави Радио Београду.

       Министар је поручио да нико и не очекује, нити је реално, да Албанци са југа Србије у емотивном смислу више верују Београду, него Приштини или Тирани, „али у политичком смислу не смеју бити нереални”.

       Љајић није искључио могућност да представници Албанаца инструментализују ситуацију око уклањања споменика екстремистима ОВПМБ у Прешеву, али ти покушаји ће, како је истакао, бити неуспешни, из простог разлога што су ЕУ и Европска комисија фокусирани на решавање проблема мирним путем и на нормализацију односа Београда и Приштине.

АЛО: Албанци најавили протестну шетњу у Прешеву за сутра!

  • СТАРИЈИ ШИПТАР НА МЕСТУ ГДЕ ЈЕ БИО СПОМЕНИК: „Издајници! Издајници су криви што је споменик уклоњен. Узели су паре од споменика и троше их ко зна где. Наши издајници. Сви су нас издали који су отишли из Прешева у Врање, Ниш, Београд... Бог да убије све из Београда“

        ШИПТАРИ су за сутра најавили протестну шетњу кроз град, а са завршног митинга упутиће „поруке властима у Београду и међународној заједници“.

       Њих стотинак се и данас у неколико група окупилона платоу где је стајао споменик, али је атмосфера је била мирна све док се није појавио старији Албанац, са кечетом на глави.

       Витлајући кишобраном, као да прети свим присутнима, почео је монолог:

       - Издајници! Издајници су криви што је споменик уклоњен. Узели су паре од споменика и троше их ко зна где. Наши издајници. Сви су нас издали који су отишли из Прешева у Врање, Ниш, Београд... Бог да убије све из Београда. И Човића, Бог да га убије... Тај споменик је био посвећен жртвама, које су искасапљене. Нас Срби не воле.

       Два пута сам оперисан и кад сам ишао Врање код доктора рекли су ми „сада ћу да те кољем као свињу, или дај паре“ - рекао је старији Албанац који се после монолога од неколико минута са смешком на лицу са места где је до јуче био споменик, повукао међу остале старије суграђане. И тамо је почео да се свађа са њима, али на албанском.

       Албански политичари се још нису усагласили око реакције на уклањање споменика са трга у Прешеву.

       У наставку дана руководства свих шест партија Албанаца са југа србија одржаће засебне седнице, да би на састанку заказаном за сутра пре поднезаузели заједнички став.

       На крају данашњег састанка политичара Бујановца и Прешева, који је иза затворених врата протекао у бурној атмосфери, народни посланик Риза Халими изјавио је да је пропуштена прилика да се овај „међународни конфликт“ реши на миран начин.

       У току поподнева место са којег је однет споменик обележено је траком, а неколико десетина мештана Прешева стоји на тргу одајући пошту.

       Иначе, у поподневним часовима могли су да се уоче аутобуси са Жандармеријом, који су се враћали из Прешева према Врању.

       На састанаку представника свих шест албанских партија у Прешеву поводом уклањања споменика главна тема је била шта даље, односно како све оправдати ветеранима рата на југу Србије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари