Због чега Лукашенко намигује Американцима да му понуде „варијанте за суверенитет“?

КРОЗ ДВА МЕСЕЦА ЋЕ СЕБОРИТИ ЗА ПЕТИ МАНДАТ ПРЕДСЕДНИКА БЕЛОРУСИЈЕ

Лукашенко са америчким конгресменима

  • Групи америчких конгресмена којима је био домаћин белоруски председник рекао: „Ако нам предложите варијанте које ће приближавати нашу земљу суверенитету, већој независности - бићемо вам веома захвални и одмах ћемо их уврстити у наш арсенал“
  • Минск у последње време демонстрира умерено понашање у геополитици, а због тога су САД већ многима опростиле унутрашње специфичности. На рају крајева, Белорусија није безнадежнија од Кубе нити страшнија од Ирана. Друга је ствар што јој је још далеко до Украјине. Али, Лукашенко је рекао конгресменима, „ми смо добри ученици“. И, по свему судећи, није их преварио. Већ му прилично добро успева да се жали на недостатак независности и да сам изиграва опозиционара
  • Заменик директора Центра за украјинске и белоруске студије Богдан БЕЗПАЉКО: Лукашенко је неприхватљив за Американце. Они не могу да рачунају на промену оријентације Белорусије док је Лукашенко на власти, већ тек када дођу његови наследници. А Лукашенко својим грађанима демонстрира властиту мултивекторност, свој значај

Пише: Михаил ШЕЈНКМАН

       „АХ, дајте ми слободу! Умећу да се искупим за своју срамоту“. Александар Лукашенко је проговорио овако. Онако како воле у Сједињеним Држаавама.

       „Ако нам предложите варијанте које ће приближавати нашу земљу суверенитету, већој независности - бићемо вам веома захвални и одмах ћемо их уврстити у наш арсенал“ - обрадовао је поверењем Лукашенко групу америчких конгресмена која се налазила код њега у посети.

        Он је, наравно, могао и да не зна да се за арсенал од САД обично узима само оружје. Или колачићи, ако иду у пакету с Викторијом Нуланд.

        А што се тиче варијанти за суверенитет Белорусије, он би, вероватно, требало да зна да их Бела кућа за њега има не тако много и да су све синоними: државни преврат, обојена револуција, промена власти, добровољна оставка. Међутим, тешко да ће Лукашенку ишта од тога одговарати.

        Кроз два месеца он пети пут добија председничке изборе.

        Међутим, изгледа да су се САД с тим потпуно помириле.  Обама је, истина, 10. јуна аутоматски продужио на годину дана санкције против званичног Минска, назвавши га „ретком и необичном опасношћу за националне интересе и спољну политику САД“. Али, пошто су њихови конгресмени у Минску, и то први пут за последњих много година, значи да није све тако страшно. Уз то, нису дошли празних руку.

        Само што је Стејт депармент на свом белоруском „црном списку“ прецртао 24 презимена. А то су, између осталих, ректори универзитета који су избацивали студенте са факултета због учешћа у протестним акцијама. И судије које су доносиле политичке пресуде. То јест, по америчкој класификацији, државни функционери који најмање заслужују милост. Тим пре што нити су студенти враћени на факултете, нити су пресуде укинуте.

        Вашингтон се, по правилу, не разбацује таквим стварима. И пошто је решио да покаже милост не чекајући резултате избора, значи да заиста жели да подстакне Лукашенка авансом. Тешко да је то само због тога што је Минск домаћин преговора о Украјини.

        Минск у последње време демонстрира умерено понашање у геополитици, а због тога су САД већ многима опростиле унутрашње специфичности. На рају крајева, Белорусија није безнадежнија од Кубе нити страшнија од Ирана. Друга је ствар што јој је још далеко до Украјине. Али, Лукашенко је рекао конгресменима, „ми смо добри ученици“. И, по свему судећи, није их преварио. Већ му прилично добро успева да се жали на недостатак независности и да сам изиграва опозиционара.

        Тему наставља заменик директора Центра за украјинске и белоруске студије при МГУ Богдан Безпаљко.

        • Да ли је Александар Лукашенко, можда, говорио американцима о већој независности због красноречивости? Какву подршку он од њих очекује?

        - Пре свега, мислим да су све те речи условљене предизборном кампањом у Белорусији. Лукашенко демонстрира својим грађанима властиту мултивекторност, свој значај. Зато што заправо САД не могу да подржавају суверенитет Белорусије ни на који начин. Цео државни, економски, политички и војни суверенитет Белорусије обезбеђује се искључиво захваљујући Руској Федерацији. И последњи кредит од 760 милиона долара показује ко реално помаже белоруској привреди. Зато такве речи, свакако, изазивају одређену конфузију. И, нема сумње, свима је то запарало уши.

        • Није први пут да Лукашенко покушава да флертује с Вашингтоном и сваки пут после избора то се завршава проширењем „црног списка“. Шта ће бити овај пут?

        - Тешко је рећи, али сасвим је могуће да ће се завршити на исти начин. Лукашенко је несумњиво председник који је неприхватљив за Американце. Они не могу да рачунају на промену оријентације Белорусије док је Лукашенко на власти, већ тек када дођу његови наследници. Стратегија и тактика Вашингтона се заснивају управо на том рачуну. Белорусија је веома снажно повезана са Русијом. И надам се да речи које је изговорио белоруски председник немају онај смисао који многи желе или се плаше да виде.

        Нејасно је шта су амерички конгресмени очекивали да виде у Минску, али је Лукашенко учинио све да га запамте по добру. Он је показао Сједињеним Државама да главни опозиционар у држави може бити и председник.

        Ако је његова држава део Савезне државе (са Русијом).

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари