Шеф обавештајне управе Пентагона: Будући рат водиће се на орбитама око Земље

РОБЕРТ ЕШЛИ: РУСИЈА И КИНА ЋЕ АНТИСАТЕЛИТСКО ОРУЖЈЕ ИМАТИ ВЕЋ У БЛИСКОЈ БУДУЋНОСТИ

Роберт Ешли

  • Иступио и са тврдњом да Руси и Кинези раде на технологијама за пресретање сателита, а да војни врхови у Москви и Пекингу „настављају да лансирају експерименталне сателите који изводе сложена орбитална дејства“
  • Кинеска академиja за космичке технологије - како је објавила новинска агенција Синхуа - ради на „паметној ракети“ која ће бити у стању да сама себе поправи (у случају квара) и да самостално бира (мења) курс током лета

        БУДУЋИ рат ће се практично неизбежно водити на орбитама око Земље, а Русија и Кина већ раде на оружјима за дејства у космичком простору - изјавио је шеф обавештајне управе Пентагона Роберт Ешли.

        По његовим речима, главни војни конкуренти САД располагаће таквим оружјима у „блиској будућности“.

        У Ешлијевом извештају се наглашава да Руси и Кинези раде на технологијама за пресретање сателита. И указује да војни врхови Русије и Кине „настављају да лансирају експерименталне сателите који изводе сложена орбитална дејства“.

        Ешли је навео и да Русија и Кина против (америчких) космичких објеката могу користити и неке мирнодопске технологије. Апострофирао је притом „технологије за ремонт сателита и танковање (авионског и ракетног) горива“.

        Прошле недеље је шеф Стратешке команде САД - генерал Џон Хејтен - такође изјавио да Русија и Кина могу угрожавати америчке сателите.

        Доналд Трамп је прошле недеље наредио Пентагону да приступи формирање Војно-космичких снага САД.

        Сами Американци противсателитско оружје покушавају да направе од краја 50-их година. Поуздано се зна да су произвели противсателитску ракету „Тор“ и да су радили на сателиту-ловцу Space Cruiser.

        Кинеска академиja за космичке технологије - како је објавила новинска агенција Синхуа - ради на „паметној ракети“ која ће бити у стању да сама себе поправи (у случају квара) и да самостално бира курс током лета.

        Та ракета ће наводно бити у стању да реагује на спољне факторе, да осењује ситуацију, бира мете и коригује утврђени план лета.

        Ракета треба да добије „енергетски систем“ који ће бити у стању да обнавља свој потенцијал и да изнова искључује и укључује.

        Та ракета - у случају квара који није фаталан - треба да може да доноси одлуке које подразумевају прелазак на специјалну орбиту и повратак у базу на земљи.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари