Хејли: Повлачимо се, Савет УН за људска права не вреди свог имена

ОПТУЖИЛА РУСИЈУ, КИНУ, КУБУ И ЕГИПАТ ДА НЕ ДОЗВОЉАВАЈУ РЕФОРМИСАЊЕ ТОГ ТЕЛА УН

Ники Хејли

  • Израелски премијер Бењамин НЕТАЊАХУ муњевито похвалио одлуку САД и оценио: „Показало се да је Савет пристрасна, непријатељска и антиизраелска организација која је изневерила своју мисију заштите људских права”
  • Руска мисија сматра да САД желе да Савет претворе у „послушнички инструмент за промоцију сопствених интереса и кажњавање земаља које се не слажу са Вашингтоном”
  • Европска унија и Велика Британија се у мекој форми дистанцирале од потеза Трампове администрације

        СЈЕДИЊЕНЕ Државе се повлаче из Савета Уједињених нација за људска права, изјавила је америчка амбасадорка у УН Ники Хејли, истакавши да је то „организација која није вредна свог имена”.

        Објављујући повлачење у обраћању у Стејт департменту, заједно са државним секретаром Мајклом Помпеом, она је рекла да се Вашингтон одлучио на тај корак пошто друге земље „нису имале храбрости” да се прикључе америчкој борби за реформисање тог, како је навела, „лицемерног тела које служи само себи”.

        „Чинећи овај корак, желим да буде кристално јасно да то не значи повлачење из нашег ангажовања у вези са људским правима”, додала је Хејли.

        Америчка амбасадорка је подсетила да је пре годину дана јасно ставила до знања да ће САД остати у Савету УН само „уколико се спроведу суштинске реформе”.

        Хејли је оштро критиковала чланство у Савету земаља као што су Кина, Куба, Венецуела и Демократска Република Конго, које су, како је навела, и саме оптужене за кршења људских права.

        Критиковала је, такође, Русију, Кину, Кубу и Египат јер, како је навела, осујећују напоре САД да реформишу Савет.

        Критике је упутила и земљама које, како је рекла, деле америчке вредности и охрабривале су Вашингтон да остане у Савету, али „нису биле спремне да озбиљно оспоре статус кво”.

        Хејли је, такође, рекла да Савет УН за људска права има „хроничне предрасуде против Израела”.

        Ипак, напоменула је да би се „САД радо поново придружиле Савету” уколико то тело спроведе реформе.

        До објаве о повлачењу САД дошло је само дан након што је шеф УН за људска права Зеид Раад ал Хусеин осудио Трампову администрацију због раздвајања мигрантске деце од родитеља на граници са САД.

        У међувремену, 12 хуманитарних и група за заштиту људских права писале су Помпеу како би га упозориле да ће повлачење САД из Савета УН за људска права „само погоршати слабост Савета”.

Нетањахуов кабинет: Савет непријатељска антиизраелска организација

        КАБИНЕТ израелског премијера Бењамина Нетанијахуа поздравио је као „храбру” одлуку администрације америчког председника Доналда Трампа о повлачењу САД из Савета УН за људска права.

        Похвална реакција се појавила свега неколико минута након што је Хејли објавила одлуку о повлачењу из 47-чланог тела са седиштем у Женеви.

        Нетањахуова оцена гласи: „Показало се да је Савет пристрасна, непријатељска и антиизраелска организација која је изневерила своју мисију заштите људских права”.

Русија: САД желе да Савет претворе у послушнички инструмент

Са државним секретаром Мајклом Помпеом

        САД желе да Савет Уједињених нација за људска права претворе у инструмент за промовисање сопствених интереса и кажњавање оних који се не слажу са Вашингтоном, саопштила је стална мисија Русије у УН.

        Руска мисија је нагласила да је то тело успостављено да „служи свим земљама чланицама, а не само једној држави или групи држава”.

        Руска мисија сматра да САД, по свему судећи, желе да претворе Савет у „послушнички инструмент за промоцију сопствених интереса и кажњавање земаља које се не слажу са Вашингтоном”.

Џонсон: Одлука Сједињених Држава је за жаљење

        БРИТАНСКИ министар спољних послова Борис Џонсон изјавио је да је одлука САД о повлачењу из Савета УН за људска права „за жаљење” и, истовремено, поручио да подршка Британије Савету остаје неуздрмана.

        „Не кријемо да Британија жели реформу Савета за људска права, али смо посвећени раду на јачању Савета изнутра”, саопштио је шеф британске дипломатије.

ЕУ: Повлачење из Савета УН ризикује да поткопа улогу САД

        ЕВРОПСКА унија саопштила је данас да повлачење САД из Савета УН за људска права са собом носи ризик да поткопа улогу САД као поборника и подржаваоца демократије на светској сцени.

        Портпаролка ЕУ Маја Коцијанчич саопштила је да 28-члани блок остаје „чврсто и поуздано посвећен” том телу светске организације са седиштем у Женеви, у чијем је саставу 47 земаља.

        У саопштењу ЕУ се наводи да су САД „увек биле у прочељу” заштите људских права и „снажан партнер” европског блока у Савету.

        Унија поручује да дели циљ да се Савет учини ефикаснијим, напоменувши да се ове године обележава 70-годишњица усвајања Универзалне декларације о људским правима, за коју се делимично заложила и бивша америчка прва дама Еленор Рузвелт.

Кина: Имиџ САД као браниоца права на ивици колапса

        КИНА је изразила жаљење због одлуке Вашингтона да се повуче из Савета УН за људска права, а државни медији констатују да је имиџ САД као браниоца права „на ивици колапса”.

        Портпарол кинеског Министарства спољних послова Генг Шуанг је рекао да ће Кина наставити да „сарађујући са свим странама, даје свој допринос здравом развоју људских права широм света кроз конструктиван дијалог и сарадњу”.

        „Кина изражава жаљење због америчке одлуке да се повуче из Савета УН за људска права”, казао је он на редовној конференцији за новинаре, пренео је Ројтерс.

        Упитан за америчке критике кршења људских права у Кини, Генг је одговорио да САД игноришу чињенице и да свако ко нема предрасуда може да види изузетан напредак који је Кина начинила на том плану.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари