Букти сајбер-рат између САД и Русије - Амери верују да су „Брокери из сенке“ руско оружје

РУСКИ ХАКЕРИ СУ ЗА БЕЛУ КУЋУ МНОГО ОПАСНИЈИ ОД КИНЕСКИХ ЈЕР МОСКВА ЕКОНОМСКИ НЕ ЗАВИСИ ОД САД

  • „Брокери из сенке“ објавили да ће хаковане шпијунске програме америчке Агенције за националну безбедност продати ономе ко понуди највећу цену. Притом су обећали да ће део украдених шпијунских програма поставити на интернет ако успеју да прикупе милион биткоина (око 568 милиона долара)
  • Та је највероватније покушај руске обавештајне службе да зада узвратни ударац САД након оптужби за хаковање сервера Националног комитета Демократске странке. Међутим, САД и њихови савезници су највероватније одговорни за хакерски упад. „Regin“ - малигни програм који се користи за хаковање телекомуникационих мрежа, хотела и предузећа - од Белгије до Саудијске Арабије - инструмент је који се користи у САД и Великој Британији
  • Џим ЛУСИ, бивши сарадник Стејт департмана: „Руска страна је исказала иницијативу у тој ствари још пре хакерског упада у е-пошту Националног комитета Демократске странке. Сада, када је ствар дошла до претњи по САД у сајбер простору, Русија се налази у повољном положају. Она постаје много агресивнија“

        ПО СВЕМУ судећи, сајбер рат између Русије и Запада се захуктава. Хакери који су добили приступ „државном комплету“ сајбер оружја Сједињених Држава и за њега објавили аукцију надметање - по тврдњама америчких стручњака, повезани су са Русијом. 

        Све је почело од анонимне хакерске групе „Брокери из сенке“.

        Очигледних доказа о постојању те групе није било све до прошле суботе, када се појавио необичан твит: „Брокери из сенке“ објављују да продају најбоље од украдених програма ономе ко понуди највећу цену. Притом су обећали да ће део украдених шпијунских програма поставити на интернет ако успеју да прикупе милион биткоина (око 568 милиона долара).

        Аналитичари у сфери компјутерске безбедности, након што су пажљиво проучили саопштење хакера, дошли до закључка да је њихова тврдња истинита.

        Интересантно је да су се украдени програми налазили у арсеналу Equation Group - елитне хакерске јединице америчке Агенције за националну безбедност. „Брокери из сенке“ тврде да су украдени програми софистицирано сајбер оружје које користи Агенција за националну безбедност.

        Мотиви групе у конкретном случају нису сасвим јасни.

        „Да су имали финансијске мотиве, сигурно не би поступили овако. Ту, вероватно, није реч о материјалној користи. То је самопромоција“ - истакла је Орла Кокс, директор службе за компјутерску безбедност Symantec.

        Сајбер оружје се, по правилу, продаје на црном интернет тржишту или га користе људи злих намера, који желе да остану анонимни.

        Три компаније специјализоване за сајбер безбедност изјавиле су да „Брокери из сенке“ највероватније раде за руску обавештајну службу. О томе сведоче многи посредни докази, истичу аналитичари.

        „Чињеница да Брокери из сенке нису постојали раније, већ да су се појавили недавно и да користе технологије које су прикупљане дуже време, наводи на мисао да је то све део неке осмишљене акције. Највероватније је овде циљ да се покаже лицемерје САД“ c истиче Еван Лоусон, старији научни сарадник интелектуалног центра RUSI, истакавши да је Русија у том смислу очигледни актер.

        Акција „Брокера из сенке“ је највероватније покушај руске обавештајне службе да зада узвратни ударац САД након оптужби за хаковање сервера Националног комитета Демократске странке. Тај упад и касније цурење информација били су протумачени као покушај мешања Русије у председничке изборе у САД.

        Међутим, САД и њихови савезници су, наравно, највероватније одговорни за хакерски упад.

        „Regin“ - малигни програм који се користи за хаковање телекомуникационих мрежа, хотела и предузећа - од Белгије до Саудијске Арабије - инструмент је који се користи у САД и Великој Британији, док је „Equation Group“ најопаснија и најсложенија група, која врши хакерске упаде свуда.

        И док Москва није успела да схвати упозорење Вашингтона, Едвард Сноуден, који тренутно живи у Русији, јесте.

Едвард Сноуден

        „Посредни докази и банално познавање ситуације очигледно указују на руски траг у овом случају. Неко очигледно покушава да алудира да би развој игре могао да буде прилично замршен“ - написао је он на Твитеру за својих 2,3 милиона пратилаца.

        У САД сматрају да је Сноуден принудни агент руске обавештајне службе, ако не и њен инструмент.

        „Руска страна је исказала иницијативу у тој ствари још пре хакерског упада у е-пошту Националног комитета Демократске странке. Сада, када је ствар дошла до претњи по САД у сајбер простору, Русија се налази у повољном положају. Она постаје много агресивнија“ - изјавио је Џим Луси, бивши сарадник Стејт департмана.

        Најтеже питање сада је откривање извора сајбер напада. За сајбер суперсиле практично не постоје ограничења која би спречавала власти да кажњавају оне који изводе нападе.

        У службама као што су америчка Агенција за националну безбедност и британско Седиште за владине комуникације одавно се формирао цео систем тајновитости која окружује рад везан за сајбер нападе и чији корени сежу све до почетака обавештајног рада из времена Другог светског рата.

        Америчка обавештајна служба је веома брзо сазнала да је иза хакерског упада у Службу за управљање особљем САД у јуну прошле године стајала Кина. Међутим, било је потребно време да се реши на који начин одговорити и шта су очекивали као одговор.

        Сада све више расте осећај да је потребно више јавних информација о свим тим процесима, како би се окончао тај сајбер рат, који већ измиче контроли.

        „До сада је степен сајбер заштите био на сасвим задовољавајућем нивоу. Међутим, наступио је моменат када су многи почели да говоре да је потребно наводити имена оних који су умешани у сајбер нападе“ - истиче Лоусон из RUSI.

        Јавно именовани хакери могу бити веома снажни противници. Активност Кине против америчких компанија се приметно смањила након што су америчке власти јавно оптужиле пет високо рангираних кинеских војних званичника прошле године, доказавши Пекингу да су тачно знале да су напад извршили кинески хакери.

        Такође, Сједињене Државе су ставиле до знања да ће, ако се ситуација и даље буде развијала у том правцу, реакција САД бити још оштрија. Међутим, много тога зависи и од противника. Русија је, за разлику од Кине, економски независна од САД.

        Хакере Кремља је много теже открити. Руски хакери су у последњих 18 месеци били нарочито активни у нападима са прокси-сервера, изјавио је високо рангирани британски званичник.

        Русија је постала агресивнија: њене сајбер операције често не само откривају податке, већ их и користе као оружје.

        И док се користе нови инструменти, методи су непромењени. Бивши агент CIA Филип Ејџи налазио се на високој функцији 1970-тих година након објављивања низа компромитујућих материјала о обавештајној служби. Он је себе називао информатором. Али је у стварности деловао по инструкцијама КГБ. Коришћење Ејџија од стране КГБ је било манипулација. Он је покушавао да утиче на доношење одлука у CIA.

        „Брокери из сенке“ би могли да буду иста таква појава, али прилагођена стварности XXI века.

        То су примери онога што су совјетске власти називале рефлексивно управљање - то је начин управљања у којем један субјекат преноси разлоге за доношење одлуке другом. Држава може да убеди противника да не одговара на мешање у изборни процес, повећавајући вероватноћу достављања информација о сопственој тактици.

        „То је стара тактика. Русији су увек боље полазиле од руке те ствари него нама. А сада уз све то она може да користи и све предности интернета. Данас су информације оружје“ - истакао је Луис.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари