Америчка банка JP Morgan Chase пристала да плати више од милијарду долара казне

ДИЛЕРИ ТЕ БАНКЕ 29. ФЕБРУАРА 2012. ЗА ДАН ПРОДАЛИ ФИНАНСКИЈКИХ ДЕРИВАТА ЗА ВИШЕ ОД 7 МИЛИЈАРДИ $

  • Комисији САД за трговину фјучерсима оценила да су дилери једне од највећих америчких банака свесно дејствовали иако су били свесни да могу да сруше тржиште

         АМЕРИЧКА банка JP Morgan Chase признала је кривицу за „неразумно” понашање својих дилера у фебруару прошле године што је довело до деформације тржишних котација и пристала да америчкој федералној Комисији за трговину фјучерсима исплати казну у висини од 100 милиона долара.

         Пре тога, ова банка се обавезала да ће, везано за ову епизоду, регулаторним телима САД и Велике Британије исплатити казну од 920 милиона долара. 

         Ради се о догађајима од 29. фебруара 2012. године на лондонској берзи.

         Дилери JP Morgan Chase су тог дана продавали финансијске деривате везане за корпоративне зајмове у вредности већој од 7 милијарди америчких долара. Тада су те хартије од вредности одмах – за буквално 3 сата – биле продате за 4,6 милијарди долара.

         Како тврди надлежна америчка Комисија, обим те финансијске операције био је без преседана. Власти сматрају да је то била „очајничка” тежња банке и њених дилера да избегну даље финансијске губитке.

         Колико је познато, банка је тада изгубила око 6 милијарди долара.

         Комисија сматра да су дилери свесно дејствовали иако су били свесни да могу да сруше тржиште.

         На основу новог америчког законодавства усвојеног 2010. Године, овакво понашање у берзанским пословима није дозвољено. Нова правила су уведена у контексту поука извучених из економске кризе 2008. године, која је настала на Волстриту и одатле се проширила по читавом свету.

         Дотад трговина финансијским дериватима, то јест хартијама од вредности изведеним из других финансијских инструмената, готово и да није била регулисана.

         Комисија за трговину фјучерсима у САД приви пут је у конкретном случају искористила право да употреби санкције откако јој закон даје та овлашћења.  

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари