Пољаци Хитлерову „Вучју јазбину“ претварају у музеј

Деценијама било под управом ловачког друштва града Кентшин

* Подземно склониште немачке Врховне команде Wolfsschanze (Вучја јазбина) је комплекс са више од осамдесет бункера и других постројења усред густе шуме која се простирала на специјално чуваној површини од 250 хектара

* До краја Другог светског рата је била у неколико прстенастих ограда са бодљикавом жицом, минираном површином, осматрачницама, митраљеским гнездима и зенитним топовима. У близини су били изграђени мали аеродром Wilamowo  и железничка станица

* «Вучја јазбина» је била директно телефонским каблом повезана са Берлином, а комплекс је имао и своју електроцентралу

* Након рата, пуних  десет година су трајали деминерски радови на тероторији познатог Хитлеровог склоништа

         ВЛАСТИ Пољске планирају да формирају нови музеј у бункеру Адолфа Хитлера «Вучја јазбина» који је изграђен 1941. године због организације напада нацистичке Немачке на СССР, објавио је британски лист Daily Mail.

         Тренутно у бункер, који се налази недалеко од пољског града Кентшин, пуштају туристе иако `објекат` није много популаран међу локалним становништвом јер се налази у шуми и љубитељи историје морају да се пробијају по лошим путевима до њега. Сада „Вучја јазбина“ припада локалном ловачком савезу.

         «Очекујемо предлоге. Захтеви (инвеститору) биће прилично високи, јер очекујемо да ће нови закупац уложити солидна средства. Пре свега, у сам музеј да би експозиција била доступна за разгледање током читаве године» - рекао је новинарима представник ловачког савеза Зенон Пиотровиц (Zenon Piotrowicz). Он не крије да је основни циљ – повећање посете чувеном Хитлеровом командном бункеру.

         Подземно склониште немачке Врховне команде Wolfsschanze (Вучја јазбина) је комплекс са више од осамдесет бункера и других постројења усред густе шуме која се простирала на специјално чуваној површини од 250 хектара.

         До краја Другог светског рата је била у неколико прстенастих ограда са бодљикавом жицом, минираном површином, осматрачницама, митраљеским гнездима и зенитним топовима. У близини су били изграђени мали аеродром Wilamowo  и железничка станица.

         «Вучја јазбина» је била директно телефонским каблом повезана са Берлином, а комплекс је имао и своју електроцентралу.

         Управо су у Вучјој јазбини, 20. јула немачки официри, који су били у покрету отпора, неуспешно покушали да изврше атентат на Хитлера.

         Недавно је учесницима преврата на територији комплекса подигнут споменик.

         Након рата, пуних  десет година су трајали деминерски радови на тероторији познатог Хитлеровог склоништа.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари