Инцко: Дејтонски споразум и Устав БиХ се дискрининишу за политичке циљеве

«СВЕДОЦИ СМО ДА СЕ ТЕЖЕ УКИНУТИ ДЕЈТОНСКИ ИНСТРУМЕНТИ»

* Опет није себи одолео да не каже да негирање БиХ највише долази из РС: «Осим тога, ту је и постављање споменика осуђеном ратном криминалцу Радовану Караџићу, порицање геноцида у Сребреници и све остале сличне реторике које угрожавају заједништво. Мислим да је сјајно да у једној бх. институцији, у уставном суду, имамо уску сарадњу између европских и бх. судија"

* ФАКТИ: Валентин Инцко је поново потврдио да ужива да буде «мали Ешдаун», али је велики манипулант. Ево га: тврди да је сјајно што у уставном суду БиХ постоји «уска сарадња између европских и бх. судија". А није то никаква «УСКА САРАДЊА» већ коришћење страних судија за деструирање Дејтона у корист Бошњака и за изгласавање одлука против Републике Српске…

___________________________________________________________

       ВИСОКИ представник у БиХ Валентин Инцко рекао је вечерас да се Дејтонски споразум и Устав БиХ “дискриминишу за различите политичке циљеве”.

       Инцко је на састанку у онлајн формату, поводом 25 година од Дејтонског споразума, којем присуствују сви амбасадори земаља чланица Савета безбедности УН, навео да се Дејтон данас “политизује и тумачи у корист политичких странака”.

       “Након 25 година сведоци смо да се теже укинути дејтонски инструменти, а све институције настале тада су очувале мир и њихово укидање би узроковало негативне политике”, рекао је Инцко на састанку, који је одржан на предлог руског амбасадора при УН Василија Небензје.

       Он је додао да се “погрешним поступањима уздрмавају темељи БиХ”.

       Он је изразио забринутост што сви чланови Председништва БиХ нису позвани на овај округли сто на којем су само представници конститутивних народа.    

       Нагласио је да негирање БиХ највише долази из РС.

       «Осим тога, ту је и постављање споменика осуђеном ратном криминалцу Радовану Караџићу, порицање геноцида у Сребреници и све остале сличне реторике које угрожавају заједништво. Након 25 година сведоци смо да се тежи укинути дејтонски инструменти, а све институције настале тада су очувале мир и њихово укидање би узроковало негативне политике. Битно је разматрати и мандат међународних судија у Уставном суду БиХ и то питање би се требало решити. Мислим да је сјајно да у једној бх. институцији, у уставном суду, имамо уску сарадњу између европских и бх. судија", казао је он.

       Инцко се захвалио српском члану Председништва БиХ Милораду Додику за поштовање `Дејтона` у првој деценији након потписивања.

       «Тада је био од велике помоћи и без њега многе институције и закони не би постојали. Његов напор је био кључан у изградњи институција у БиХ", додао је.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари