Хитлер опет међу Немцима, буди се у Берлину...

Роман Тимура Вермеса „Er ist wieder da" (Он је опет међу нама) постао бестселер, али наишао и на оспоравања

  • Адолф Хитлер се изненада буди 2011. у једном напуштеном дворишту у Берлину, без свести о догађајима из 1945, и обраћа се младићу у дресу бразилског фудбалског аса  речима: „Војниче хитлерове младежи, Роналдо! Покажи ми пут..."
  • Роман већ продат у безмало 360.000 примерака, а спремају се његово француско и енглеско издање и преводи на још 15 језика
  • Немцима је дата добра прилика да се ослободе сваке кривице и сваке одговорности. Тај Хитлер је једини одговоран за рат и геноцид – упозорава Данијел Ерк, новинар и стручњак за нацизам који тврди да роман доносибанализацију зла"

         РОМАН новинара Тимура Вермеса „Er ist wieder da" (Он је опет међу нама) - у коме се аутор спрда са Адолфом Хитлером -доживео је огроман успех у Немачкој и постао бестселер.

         Али, истовремено је изазвао и критике појединих кругова који сматрају да се на тај начин банализује зло.

         Вермес (45) у роману на хумористичан начин говори о повратку фирера у Берлин 2011. године.

         „Војниче хитлерове младежи, Роналдо! Покажи ми пут!", Адолф Хитлер се изненада буди 2011. у једном напуштеном дворишту у Берлину, без свести о догађајима из 1945. Изгубљен и помало ошамућен, Фирер (који је у стварности извршио самоубиство у свом бункеру 30. априла 1945.), пита младића у дресу бразилског фудбалског аса како да дође до канцеларије Рајха...»

         Овако почиње роман који има близу 400 страница и у коме нацистички диктатор открива да се на челу Немачке налази жена, да у земљи живи неколико милиона Турака, да сви носе фармерке и да се популарност мери бројем лајкова и прегледа на Интернету.

         Фарса лошег укуса за једне, политичка сатира за друге, али је „Er ist wieder da"  за кратко вријеме постао бестселер у Немачкој, где је продат у близу 360.000 примерака. У припреми је и његово француско и енглеско издање, а ускоро би требало да буде преведен на још 15 језика.

         Аутор тврди да је желео да „представи Хитлера из једног другог угла", сматрајући да је „важно да покаже како би Фирер функционисао и шта би данас радио".

         Недељник „Штерн" је оценио да је роман „производ машине за комерцијализацију Хитлера која руши све табуе ради профита".

         Било је незамисливо пре само десет година, али Хитлера данас рециклирају хумористи и уметници, а то је - феномен који Данијел Ерк, новинар и стручњак за нацизам, назива „банализацијом зла".

         „Немцима је дата добра прилика да се ослободе сваке кривице и сваке одговорности. Тај Хитлер је једини одговоран за рат и геноцид", наводи он.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари