Грчка затвара границе неким Албанцима

Атина предузима мере за сузбијање албанског сецесионизма у Епиру

* Албанска телеграфска агенција (АТА) је објавила опширан извештај о проблемима на граници са Грчком под насловом „Колико још дуго ће расистички потези спречавати народ из Чамерије да путује у Грчку?“

* У Тирани тврде да Шенген не важи за грађане Албаније само зато што су рођени у у северном Епиру (Чамерији)

      ПРЕД одлазак председника Бамира Топија у Србију на самит о „регионалном помирењу преко уметности “ и током посете грчког министра полиције Тирани, Албанска телеграфска агенција (АТА) је објавила опширан извештај о проблемима на граници са Грчком под насловом „Колико још дуго ће расистички потези спречавати народ из Чамерије да путује у Грчку?“.

      АТА је известила о „читавој серији случајева у којима албанским грађанима није дозвољено да пређу граничне прелазе између Албаније и Грчке и да уђу на грчку територију замо зато што су рођени у Чамерији (северном Епиру)“.

      У време када је преко два милиона Албанаца добило биометријске пасоше и слободно путују у све шенгенске земље, поштујући правила ЕУ, на граничним прелазима са Грчком, наставља АТА, множе се случајеви враћања Албанаца само зато што у њиховим пасошима стоји да су рођени у Чамерији.

      На ове случајеве у Албанији су већ одреаговали: Партија правде, интеграције и јединства (Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet, скр. PDIU) - странка која брани интересе заједница Албанаца из Чамерије - и неки државни званичници и организације за заштиту људских права, преноси албанска агенција.

      У њиховој режији, затражено је званично објашњење од грчких пограничних власти „зашто се у сред Европе чине овакви расистички потези, зашто се јавља овај нехумани феномен који је уједно и казнене природе и увредљив“, пренела је иста агенција из Тиране.

 

МЕРЕ „ПРОТИВ РАСИЗМА“

      Невладина организација из Тиране, Албанска Група за људска права (Albanian Human Rights Group, скр. AHRG), позвала је грчку полицију и власти „да предузму мере и спрече расизам“ на грчкој граници.

      У саопштењу AHRG се каже да је чамеријска зајеница 25. јуна ове године обележила „годишњицу масакра свог недужног становништва од стране грчких војних снага под вођством Наполеона Зерваса током 1944. године“. Посланик из редова PDIU, Дашамир Тахири, „покушао је да пређе границу на прелазу Ћафе Боте у области Саранда како би, у пратњи новинара и градоначелника Марката, положио цвеће у реку Каламат, код једног села на грчкој територији где је стрељано много Албанаца“ пише АТА.

      Тахирију је пролаз био дозвољен, али новинари и градоначелник Марката са пратњом су задржани. Грчка погранична полиција је свој потез оправдала изјавом да су то особе за које се сматра да су опасне по закон и поредак, јавља албанска агенција.

      АТА затим побраја неколико случајева када је албанским држављанима са биометријским пасошима било онемогућено да уђу у Грчку. Међу њима се налази и из председник Удружења „Чамерија“ из Драча, Авдул Сулејмани, а АТА објашњава да је једини разлог забране уласка њихово порекло. Забрањен је улаз судији Скендеру Даминију.

 

Дашамир Тахири

 

Грчки „геноцид“  над епирским Албанцима

      Занимљиво је и да се на списку албанске невладине организације (који преноси АТА) помиње и да је посланик Дашамир Тахири држан два сата на граници зато што је покушао да „обележи 67. годишњицу грчког геноцида над Чамом“.

      Тахири је, преноси АТА, грчком пограничном полицајцу дао свој дипломатски пасош и рекао му да је члан Албанске скупштине, као и да је родом из Чамерије. „Грчки службеници су ми се обратили на грчком и нису ми дали да уђем. Онда сам им рекао на енглеском да желим да уђем на грчку територију. Након двочасовне дебате, дозволили су ми да сам пређем границу, без возача,“ изјавио је Тахири.

      А да би илустровала ситуацију, АТА је пренела и једно сећање. Интервјуисана је Шане Хоџа „која је у Албанију дошла 1944. када је генерал Наполеон Зерва започео насиље над чамеријском заједницом и насилно их истерао на границу са Албанијом“.

 

„Одлична“ сарадња албанске и грчке полиције

      АТА је 29. августа известила и о састанку шефа грчке полиције и албанског министра унутрашњих послова, Елефтериоса Икономуа и Бујара Нишанија. Они су хвалили ниво сарадње између албанских и грчких полицијских структура. Нишани је изјавио да је сарадња донела одличне резултате у борби против организованог криминала, прекограничног криминала и илегалне трговине.

      „Сарадња између албанске и грчке полиције је одличан пример за регион и шире о чему сведоче велики резултати забележени у различитим областима борбе против криминала,“ изјавио је Нишани. Са своје стране, прености АТА, Иконому је гарантовао да ће основати заједничку радну групу која ће предузети неопходне мере како би се избегла непотребна задржавања албанских грађана на грчким граничним прелазима.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари