„Београду треба времена да смири Србе са севера Космета”

КОМАНДАНТ КФОР-а ГЕНЕРАЛ ЕРХАРД БИЛЕР У ИНТЕРВЈУУ ШПИГЛУ

  • Са Билером разговарала новинарка Улрике Демер која тврди да Северним Косово доминирају криминалци и шверцери

  • Север Косова је област у којој је готово немогуће спровести закон - одговорио командант Кфора и албански зет

  • Сецесија севера Косова је политичко питање у које се ја не могу мешати, а постоје многи политичари, унутар Европске уније такође, који се не би сложили са таквим решењем

  • Шеф окупационих трупа похвалио кооперативност Срба јужно од Ибра

     ПРЕНОСИМО интервју са командантом Кфора, немачким генерал-мајором Ерхардом Билером (Erhard Bühler) који је водила новинарка Улрике Демер (Ulrike Demmer). Текст је објављен у хамбуршком Шпиглу 22. августа, пред посету Ангеле Меркел, о објављен је под насловом „Не повући се прерано”.

     ДЕМЕР: Господине Билер, крајем јула, избили су сукоби на граници између Косова и Србије. НАТО војници су се нашли под ватром. Да ли су ваше трупе и даље безбедне?

     БИЛЕР: Ситуација је још увек напета. Докле год не буде договора између Срба и Косовара о томе ко ће контролисати границе и царинске намете, наши војници ће штитити граничне прелазе, бар до септембра. Заузврат, влада у Београду се сложила да обезбеди да се барикаде уклоне са путева . Међутим, изгледа да је Београду потребно нешто више времена како би у потпуности спровео овај договор међу земљацима на северу Косова.

     ДЕМЕР: Северним Косовом доминирају криминалци и шверцери. Да ли влада у Београду има било каквог утицаја на Србе на северу?

     БИЛЕР: Север Косова је заправо област у којој је готово немогуће спровести закон. Влада на Косову нема контролу над регијом а Београд може само ограничено утицати на радикално-националистички настројене Србе на Косову.

     ДЕМЕР: Недавно сте посредовали између Срба и Косовара што баш и не би требало да буде ваш задатак као војника. Зар то није одговорност Кетрин Ештон, високе представнице ЕУ за спољну политику?

     БИЛЕР: КФОР је био на лицу места и могао је преко ноћи да интервенише. Г-ђица Ештон је непрекидно била информисана и укључена у догађаје. Међутим, стварни проблем који нам остаје јесте - ко контролише север Косова? Ко је задужен за контролу границе и царине? Ове преговоре може водити само Европска унија.

     ДЕМЕР: Пет чланица ЕУ не признају независност Косово. Како је онда могуће да ЕУ, са овим у вези, води преговоре?

     БИЛЕР: Заиста, то је проблем. Неизвесни политички оквир отежава изналажење решења за конфликте.

     ДЕМЕР: Срби на северу Косова живе као Срби у Србији. Они имају своју сопствену валуту и одбијају да купују хлеб који пеку косовски Албанци. Да ли је могуће у оваквој ситуацији пронаћи мирно решење?

     БИЛЕР: Управо сам се вратио са југа Косова где такође има Срба. Међутим, тамо ове две етничке групе веома тесно сарађују. Тамо се Срби кандидују за градоначелнике да би спроводили своје интересе.

     ДЕМЕР: Да ли би сецесија севера била солуција?

     БИЛЕР: То је политичко питање у које се ја не могу мешати. Међутим, постоје многи политичари, унутар Европске уније такође, који се не би сложили са таквим решењем.

     ДЕМЕР: Савезна канцеларка (Ангела Меркел) ће се у уторак (23. августа) састати са председником Србије у Београду. Шта очекујете од тог састанка?

     БИЛЕР: Посета канцеларке ће помоћи. Србија има великог интереса за смиривање ситуације. Она не жели да угрози преговоре о свом статусу ЕУ кандидата.

     ДЕМЕР: Министар одбране Томас де Маизиере (Thomas de Maiziere) вас је посетио прошлог марта и изјавио да би он волео да то види као знак да мисије такође могу имати крај. Да ли је министар погрешно проценио ствари (око Косова)?

     БИЛЕР: Не. Уколико средимо текућу кризу, можемо наставити са смањивањем трупа идуће године. Међутим, не би требало да се прерано повлачимо и не би, за сада, требало да смањујемо трупе испод 2.500. То сигурно не би било добро за стабилност овде на Балкану.

 

 

 

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари