The American Thinker: Трамп је пробушио мехур глобализма и срушио концепцију светске владе

ЊЕГОВЕ ПРИСТАЛИЦЕ УВЕРЕНЕ ДА ЈЕ ЗА САД УЧИНИО МНОГО И ПРЕ НЕГО ШТО ЈЕ УШАО У БЕЛУ КУЋУ

  • Ако је концепција светске владе и глобализма и доживела ударац после Brexit, онда ју је Трампова победа докусурила, скративши јој муке. Довевши у питање интервенције и наивну спољну политику, слабе трговинске споразуме и савезе, Трамп је кардинално променио спољну и војну политику. И то набоље
  • Концепција према којој ће САД улазити у ратове да би победиле, или у супротном у њих неће улазити, могла би да постане нова доктрина. Ако ЕУ и исламски свет не желе да финансирају или се боре за победу над исламизмом, нека им. Америци, Русији и Кини ће бити лакше да бирају мете
  • Наоружан мудрошћу маса, Трамп је ставио тачку на владавину режима Бушова, Клинтона и Обаме. Ако на месту врховног команданта буде исто толико ефикасан као и током предизборне кампање - САД могу да буду само на добитку

          МНОГО је тога речено о избору Доналда Трампа за председника, и још више ће бити речено до дана његове инаугурације 20. јануара 2017. године. Посебно о томе да нико није веровао ни у његову номинацију, ни у његову победу.

          Међутим, новоизабрани председник САД је много тога урадио и пре него што је ушао у Овални кабинет.

          Десет његових највећих достигнућа наводи Марфи Донован у чланку  написаном за The American Thinker.

          На последње место аутор ставља то што је Трамп успео да преузме контролу над једном од две највеће странке у САД.

          Док су се републиканци кладили на Џеба Буша, Трамп се, упркос препрекама и саплитањима из своје партије, изборио за своју номинацију. Републиканска странка ће се још дуго опорављати од таквог развоја догађаја. Међутим, републиканцима је Трамп потребан више него они њему. Зато: или ће се стара гарда прилагодити Трамповом прагматизму, или ће Трамп створити нову странку, за шта, несумњиво, има гласове бирача.

          Затим је опалио лепу шамарчину америчким медијима, који су својим лажима, злобом и мржњом покушавали да утичу на исход предизбора у САД. Штампа је покушавала да „обеси“ Трампа без суда и истраге због онога што је говорио, при чему је, углавном, жмурила када су биле у питању изјаве Клинтонове. А бирач је примио к срцу такве двоструке аршине.

И ово су му у кампањи подметали

          Америка ће се много пре опоравити од Трампове реторике него што ће бирачи заборавити понашање Клинтонове, као и „професионалаца“ из штампе и са телевизије.

          Трамп је такође успео да врати политици интегритет.

          Док су присталице Клинтонове говориле „ја сам уз њу“, Трамп је одговарао „ја сам уз вас“.

          Када је Трамп био упитан колико ће зарађивати на месту председника САД, он је рекао „долар годишње“, а Клинтонова је на питање о чековима на велике суме одговорила: „Узела сам оно што су нудили“.

          Затим је спасао амерички судски систем.

          Након победе, добио је могућност да уведе ред у Министарству правде и FBI. Сетите се да је судија Соња Сотомајор изјавила да пол, порекло и боја коже могу да утичу на одлуку суда у корист оптуженог, док је Судија Гинсберг јавно говорио против Трампа, што је било незабележно кршење традиције.

          Трамп је такође торпедовао имиграциону инертност.

          Деценијама обе странке ништа чиниле ништа у циљу пооштравања услова имиграције и повећања заштићености границе. А Трамп је на сто ставио логично питање: на који начин ће Америка са отвореним границама заштити националну безбедност и победити тероризам и исламски џихад?

          Не треба заборавити да је Трамп вратио популарност емиграцији. Холивудски позери и јефтине диве шоу бизниса обећали су да ће напустити САД уколико победи Трамп. Тај дан је дошао. Обични грађани САД чекају. И ако становници Западне обале намеравају да се преселе на север у Канаду, боље им је да пожуре док снег није завејао путеве.

          Аутор такође позива глумце Роберта Де Нира, Вупи Голдберг и комичарку Ејми Шумер да остану на Источној обали и да приме и сенатора државе Њујорк Чака Шумера, политичког коментатора Криса и друге.

          Иако још није ушао у Белу кућу, Трамп је већ ресетовао спољну политику САД. Он је указао на неопходност промене курса по питању Европе, Русије, Израела и исламског света. И, победа је поново постала једна од опција.

          Ако победе у различитим ратовима у исламском свету није могуће остварити помоћу ЕУ и блискоисточних партнера Вашингтона, онда су потребне нове коалиције.

          Израел је незамењиви морални центар грацитације на Блиском Истоку, а Русија — незамењиви савезник за победу над исламизмом.

          Он је пробушио мехур глобализма.

          Ако је концепција светске владе и глобализма и доживела ударац после Brexit-а, онда ју је Трампова победа докусурила, скративши јој муке. Довевши у питање интервенције и наивну спољну политику, слабе трговинске споразуме и савезе, Трамп је кардинално променио спољну и војну политику. И то набоље. Одавно је требало ангажовати свеже главе.

          Трамп је такође ставио тачку на хуманитарне интервенције. Са њим на челу, мали ратови у оквиру такозваних хуманитарних интервенција ће се или дозвољавати, или ће се сасецати у корену. Концепција према којој ће САД улазити у ратове да би победиле, или у супротном у њих неће улазити, могла би да постане нова доктрина. Ако ЕУ и исламски свет не желе да финансирају или се боре за победу над исламизмом, нека им. Америци, Русији и Кини ће бити лакше да бирају мете.

          И на крају, наоружан само мудрошћу маса, Трамп је ставио тачку на владавину режима Бушова, Клинтона и Обаме. Ако на месту врховног команданта буде исто толико ефикасан као и током предизборне кампање, САД могу да буду само на добитку.

          Највећа постизборна иронија долази са америчких улица, где су присталице Клинтонове/Обаме вандалски дивљале након пораза, потврђујући оно најгоре о америчкој левици – да су надмени победници и лоши губитници.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари