Трамп све Обамине шефове тајних служби лишава доступа државним тајнама

БИВШЕГ ДИРЕКТОРА CIA ЏОНА БРЕНАНА ВЕЋ ЛИШИО, А ТО ЧЕКА И КОМИЈА, И КЛЕПЕРА, И ХЕЈДЕНА

Тројица цивила у средини, с лева на десно - Џејмс Коми, Џејмс Клепер и Џон Бренан

* Једнако је важно што је Бренана лишио доступа, а да о томе није унапред ни обавестио директора Националне обавештајне службе Денијела Коутса. А морао је, по закону. У неку руку, жртва је и Коутс којем шеф државе, очито, не верује превише...

_______________________________________________________________________________

         КАД се изговори „америчка шпијунажа“, сви одмах помисле на CIA. Међутим, CIA уопште није једина шпијунска централа САД. Има их много више и деловање свих њих – са функцијом директора Националне обавештајне службе – усмерава Денијел Коутс.

         Крупна `зверка`? Нема сумње! Само, ни он не зна баш све. Поготово не зна све битно унапред.

         Амерички телеканал NBC објавио је да Коутс није био обавештено одлуци Доналда Трампа да бившег директора CIA Џона Бренана лиши приступа поверљивим државним информацијама.

         Исти телеканал је с разлогом указао: да је Трамп у овом случају прекршио установљена правила. Јер, Коутс од марта 2017-те усмерава рад 16 националних шпијунских мрежа.

         Поред CIA, Коутсу су потчињене и Агенција за националну незбедност (NSA), FBI, Обавештајна управа Министарства одбране САД, обавештајне службе министарстава енергетике, финансија и унутрашње безбедности и Биро Стејт департмана за обавештајно деловање и истраживања.

         Коутсова суперструктура била је формирања 2004-те и он је по функцији морао знати да ће се Бренану нека врата затворити.

         Портпаролка Беле куће Сара Сандерс је заобилажење Коутса образложила Трамповом намером да се поводом бренана „искључи свако цурење информација“.

         Сандерс је открила да Трамп приступа поверљивим подацима и информацијама може лишити још једног бившег директора CIA Мајкла Хејдена, бившег директора FBI Џејмса Комија.

         А и Коутсовог претходника на челу Националне обавештајне службе Џејмса Клепера.

         Ово је `помор крупне рибе` иако су сви они – бивши. Јер, и икао бивши – сви по закону имају право приступа информацијама за чије постојање и садржај обични Американци никад не дознају.

         Заобилажење Коутса може бити знак да председник САД нема ни у његаљ потпуно поверење.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари