Демократе – да би Трампа лишиле другог мандата – траже да се потомцима црнаца-робова исплати одштета

ПО ПРОЦЕНИ: ТО БИ БУЏЕТ СЈЕДИЊЕНИХ ДРЖАВА КОШТАЛО 6,5 ТРИЛИОНА ДОЛАРА

* Прва `размена ватре` прошла је у правном комитету Представничког дома. Шила Џексон (Демократска партија) предложила је да Конгрес формира специјалну комисију која би „изучила могућност материјалне накнаде и других видова компензација потомцима бивших робова и жртвама расне дискриминације“

* Сенаторка из Калифорније Камала Харис – која ће учествовати у председничкој трци – изјаснила се за компензације „у било којој форми“. Предложила је да то буде у форми ослобађања од пореза свих црначких породица чији су приходи мањи од 100.000 годишње. То би, по њеној процени, побољшало материјални положај 60 одсто сиромашних црначких породица

* Против одштете иступио је лидер републиканаца у Сенату САД Мич Мекконел: „Није добра идеја да се плаћају репарације за нешто што је било пре век и по, а за шта не сноси одговорност нико ко је данас жив“. И конгресмен из Тексаса Луи Гомерт такође се успротивио и упозорио да се данашње генерације Американаца „не кажњавају за грехове које су некада починили људи из Демократске партије“

    ________________________________________________________________________    

         ПОСЛЕ паузе од 10 година, Конгрес САД се вратио теми давања компензација потомцима црнаца-робова који су од 17. века радили за беле Американце.

         Поборници компензација тврде да би биле „у функцији историјске правичности“, а противници тврде да је такву идеју немогуће реализовати.

         Још упозоравају да у државном буџету нема сувишних трилиона долара који би за то били потребни.

         Компензације су већ постају и саставни део изборне кампање која ће се 3. новембра 2020-те завршити избором новог председника САД.

Шила Џексон

         Прва `размена ватре` прошла је у правном комитету Представничког дома. На Дан еманципације који се слави 19. јуна, у знак сећања на укидање ропства (1865-те) у Тексасу.

         Конгресменка Шила Џексон (Демократска партија) предложила је да Конгрес формира специјалну комисију која би „изучила могућност материјалне накнаде и других видова компензација потомцима бивших робова и жртвама расне дискриминације“.

         Џексон је навела да је у САД стигло 10-15 милиона црних робова из Африке, а да је око 2 милиона помрло за време превоза бродовима преко Атлантика.        

         Додала је да положај Афроамериканаца ни данас није добар и да их око милиона лежи по затворима, а да у беди живи дупло више деце црнаца него (у процентима) деце у САД у просеку.

         За исплату компензација заложио се и књижевник Та-Нехиси Коутс.

         Подршку је очекивано дао и активиста покрета за права црнаца – глумац Дени Гловер, оценивши да је исплата компензација „морални,демократски и економски императив“.

         Сенаторка из Калифорније Камала Харис – која ће учествовати у председничкој трци – изјаснила се за компензације „у било којој форми“. Са своје стране је предложила: да се ослобађања од пореза дају свим црначким породицама чији су приходи мањи од 100.000 годишње. То би, по њеној процени, побољшало материјални положај 60 одсто сиромашних црначких породица.

         Сенатор Берни Сандерс, који је 2016-те изгубио од Хилари Клинтон на гласању унутар Демократске партије, није подржао компензације, али је затражио доношење програма широке борбе против сиромаштва у САД.

Та-Нехиси Коутс

         Против компензација иступио је лидер републиканаца у Сенату САД Мич Мекконел:

         „Није добра идеја да се плаћају репарације за нешто што је било пре век и по, а за шта не сноси одговорност нико ко је данас жив“.

         Конгресмен из Тексаса Луи Гомерт такође се успротивио и упозорио да се данашње генерације Американаца „не кажњавају за грехове које су некада починили људи из Демократске партије“.

         Писац  Коулмен Хјуз, којег су на слушање позвали републиканци, упозорио је да ће компензације бити увредљиве за многе потомке црних робова јер ће постати „цена за њихова страдања. Ако дође до реалне исплате компензација – то ће у САД унети нове расколе“.

         По процени економиста са универзитета Илиноиса, за компензације би било потребно најмање 6,5 трилиона долара. У ситуацији када је у мају дефицит буџета САД био 208 милијарди долара.

         Једна анкета је показала да се 80 одсто Американаца против таквим компензацијама.

         После Другог светског рата Вашингтон је потомцима Индијанаца исплатио компензацију за одузете територије. Али, у просеку само по 1.000 долара.

         Одштету су – по закону из 1948-ме – добили и Американци јапанског порекла који су у рату били интернирани. Њих 26.000 добило је 37 милиона долара.

         Пола века касније, сваки интернирани је добио по још 20.000 долара.

         Демократе обећавају компензације да би их искористили као адут против Трампа. Нимало случајно: у Јужној каролини преко 60 одсто њихових бирача су – црнци.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари